Madame Tussauds Amsterdam – biletat, çmimet, çfarë të presësh

4.8
(154)

Madame Tussauds Amsterdam është një vizitë e detyrueshme nëse doni t'i shtoni një hije shkëlqimi pushimeve tuaja në qytetin holandez.

Në muzeun e dyllit të Amsterdamit mund të vëzhgoni teknikat shekullore të dyllit dhe të fërkoni supet me liderët botërorë, familjet mbretërore, politikanët, yjet e filmit, atletët dhe më shumë.

Është një mundësi e shkëlqyer për të bërë shumë foto me të famshëm, dhe fëmijët dhe adoleshentët kënaqen duke bërë selfie me superyjet.

Në këtë artikull, ne ndajmë gjithçka që duhet të dini përpara se të blini biletat e Madame Tussauds Amsterdam.

Çfarë të presësh në Madame Tussauds

Në Madame Tussauds të Amsterdamit mund të shihni më shumë se tetëdhjetë figura dylli të famshëm.

Muzeu i dyllit në kryeqytetin holandez ka shumë zona - Royals, A-List, Marvel's Avengers, Muzika, Moda, Sportet dhe Liderët Botërore.

Më të njohurit në mesin e vizitorëve janë Zayn Malik, Rico Verhoeven, Barack Obama, Beyonce, The Hulk, Dua Lipa, Princi Harry, Meghan Markle, Justin Bieber dhe Ariana Grande.

Madame Tussauds në Amsterdam sapo është përditësuar dhe pajisur me teknologjinë e fundit multimediale.


Kthehu në fillim


Biletat e Madame Tussauds Amsterdam

Pse është më mirë të blesh online

Turistët mund të blejnë bileta të Madame Tussauds në vend ose t'i rezervojnë ato në internet paraprakisht. 

Ne ju rekomandojmë të blini tuajin bileta për muzeun e dyllit të Amsterdamit në internet sepse kjo ofron një përvojë më të mirë. 

Kur blini biletat paraprakisht, kurseni 3 € për biletë dhe kurseni kohë sepse nuk prisni në rreshtat e biletave. 

Si funksionojnë biletat në internet

Ndërsa rezervoni biletat e Madame Tussauds Amsterdam në internet, vizitorët duhet të zgjedhin kohën dhe datën e tyre të preferuar të vizitës.

Biletat dërgohen me email në ID-në tuaj dhe nuk keni nevojë të printoni. 

Në ditën e vizitës suaj, ju mund të tregoni biletën që keni marrë në smartphone tuaj dhe të hyni në muze.

Zbritje të biletave

Biletat për Madame Tussauds Amsterdam kushtojnë 21.50 € për të gjithë vizitorët më të vjetër se 16 vjeç. 

Fëmijët nga tre deri në 15 vjeç paguajnë një çmim me zbritje prej 17.50 €. 

Të moshuarit dhe studentët nuk marrin asnjë zbritje në muzeun e dyllit. 

Nëse vendosni të blini biletat tuaja në vend, do të paguani më shumë - 24.50 € për të rriturit dhe 20.50 € për fëmijët.

Fëmijët dy vjeç e lart nuk kanë nevojë për bileta. 

Madame Tussauds + biruca e Amsterdamit

Biruca e Amsterdamit
Image: Thedungeons.com

Amsterdam Dungeon është dy minuta në këmbë nga Madame Tussauds, prandaj shumë turistë preferojnë t'i kombinojnë ato në të njëjtën ditë.

Vizitorët mësojnë rreth 500 vjet të historisë së errët holandeze në qemeret drithëruese nëntokësore.

Përveç takimit me shtrigat, gjykatësit, torturuesit dhe shikimin e dhomave të torturës, shtëpive të përhumbura dhe gjyqeve të shtrigave, ju gjithashtu do të qeshni dhe bërtisni shumë.


Kthehu në fillim


Orari i punës

Madame Tussauds në Amsterdam hapet ose në orën 9.30:10 ose 4.30:6 dhe mbyllet ose në 7.30:XNUMX, XNUMX:XNUMX ose XNUMX:XNUMX.

Oraret e muzeut të dyllit të Amsterdamit ndryshojnë gjatë gjithë vitit, kështu që t'i vizitoni ato midis orës 10 dhe 4:XNUMX është basti më i sigurt.

Hyrja e fundit është 90 minuta para mbylljes së muzeut për ditën.


Kthehu në fillim


Koha më e mirë për të vizituar Madame Tussauds

Koha më e mirë për të vizituar Madame Tussauds Amsterdam është sapo të hapen në orën 10 të mëngjesit ose midis orës 2:3 dhe XNUMX:XNUMX.

Meqenëse zakonisht duhen rreth 90 minuta për të eksploruar atraksionin, edhe nëse filloni në orën 2:XNUMX, do të përfundoni përpara se Muzeu i Dylli të mbyllet.

E marta, e mërkura ose e enjtja janë ditët më pak të mbushura me njerëz.


Kthehu në fillim


Sa kohë duhet

Shumica e vizitorëve marrin 90 minuta për të eksploruar Madame Tussauds Amsterdam.

Meqenëse është një turne i vetë-drejtuar, kohëzgjatja e vizitës suaj varet nga koha që kaloni në ekspozita, selfiet që bëni dhe sa i zënë është atraksioni në ditën e vizitës suaj.

Mund të kaloni linjat e gjata të sportelit të biletave dhe të kurseni kohë blerjen e biletave tuaja online.

Muzeu i dyllit është një atraksion me ritëm të vetëm, kështu që nuk ka asnjë kufizim kohor për vizitën tuaj. 


Kthehu në fillim


Si të arrini në muzeun e dyllit

Madame Tussauds ndodhet në sheshin Dam të Amsterdamit (midis Kalverstraat dhe Rokin), dhe adresa e saj është Dam 20, 1012 NP, Amsterdam.  Get Directions

Nëse vini me tub, duhet të zbrisni në Rokin

Stacioni Qendror i Amsterdamit është vetëm dhjetë minuta nga muzeu i dyllit.

Nëse hipni në tramvaj me numër 2, 11, 12, 13, 17, duhet të zbrisni në Magna Plaza/Ndalesa e digës, dhe nëse hyni në Tram Numbers Tram 4, 14, 24, zbritni në Ndalesa Bijenkorf/Dam.

Nga të dyja ndalesat, Madame Tussauds është vetëm tre minuta në këmbë.

Nëse jeni duke vozitur drejt atraksionit, mund ta parkoni makinën në Parkim i makinave Bijenkorf or parking Rokin.

Leximi Recommended
Çfarë është Madame Tussauds?
Historia e Muzeut të Dylli të Madame Tussaud
Si bëhen modelet e dyllit në Madam Tussauds?
Dhoma e Tmerrit në Madame Tussauds
FAQ rreth Madame Tussauds

Më shumë muze dylli të Madame Tussauds

AmsterdamBangkok
PekinBerlin
BlackpoolBudapest
ChongqingDelhi
DubaiLos Angjelos
Hong KongIstanbul
Las VegasLondër
NashvilleNju Jork
OrlandoPrague
San FranciskoShanghai
SingaporeSydney
TokioVienna
Wuhan

Sa e dobishme ishte ky post?

Kliko në një yll për ta vlerësuar atë!

Lini një koment