Madame Tussauds Hong Kong – biletat, çmimet, çfarë të presësh

4.8
(150)

Madame Tussauds është një vizitë e detyrueshme për të gjithë turistët që planifikojnë pushime në Hong Kong.

Në muzeun e dyllit të Hong Kongut, ju shihni teknika shekullore të dyllit dhe fërkoni supet me liderët botërorë, familjet mbretërore, politikanët, yjet e filmit, sportistët, etj. 

Është një mundësi fantastike për të bërë shumë selfie me fytyra të famshme nga e gjithë bota. 

Përveç të rriturve, edhe adoleshentët dhe fëmijët e duan mundësinë për të bërë selfie me yje.

Madame Tussauds në Hong Kong nuk është vetëm një muze, por një vend për të kthyer ëndrrat tuaja për të takuar idhujt tuaj në realitet.

Ky artikull ndan gjithçka që duhet të dini përpara se të blini biletat tuaja të Madame Tussauds Hong Kong.

Çfarë të presësh në Madame Tussauds

Ju mund të takoni modelet e dyllit në jetën reale të më shumë se 100 personaliteteve tuaja të preferuara në Madame Tussauds në Hong Kong. 

Tussauds në Hong Kong është gjithçka që keni dashur ndonjëherë – një mundësi për të takuar të famshëm dhe për të bërë foto me ta. 

Nuk mund të humbisni mundësinë për të takuar Barack Obamën ose Li Bingbing. 

Nga muzika te filmi dhe historia te shkenca, ky atraksion i Hong Kongut mbulon të gjitha industritë. 


Kthehu në fillim


Biletat e Madame Tussauds në Hong Kong

Turistët mund të blejnë biletat e tyre në vendin e ngjarjes në ditën e vizitës së tyre ose rezervoni ato në internet më parë.

Kur blini bileta online, përfitoni një zbritje deri në 21%, dhe gjithashtu, mos e humbni kohën duke u rreshtuar në linjat e sportelit të biletave. 

Për 15 HK$ për person, mund të përfshini VIP Digi Photo Pass në biletat tuaja online.

Si funksionojnë biletat në internet

Kur rezervoni biletat tuaja të Madame Tussauds Hong Kong në internet, ju zgjidhni datën tuaj të vizitës. 

Menjëherë pas blerjes, do të merrni një email konfirmimi. 

Nuk ka nevojë për printime. 

Në ditën e vizitës, mund të shfaqni emailin e konfirmimit në telefonin tuaj dhe të hyni në muze. 

Këto bileta janë të vlefshme për datën e zgjedhur, por mund të futni në çdo kohë.

Kostoja e biletave

Çmimi i biletës së Madame Tussauds Hong Kong mbetet i njëjtë gjatë ditëve të javës dhe fundjavave.

Bileta për të rritur (12 deri në 64 vjeç): HK $ 205
Biletë për fëmijë (3 deri në 11 vjeç): HK $ 175
Bileta për të moshuarit (65+ vjeç): HK $ 175

Fëmijët nën moshën tre vjeç nuk kanë nevojë të blejnë bileta dhe një i rritur duhet të shoqërojë fëmijët nën 11 vjeç.

Zbritje të biletave

Tussauds Hong Kong ofron një zbritje prej 21% kur mysafirët rezervojnë biletat e tyre në internet. 

Në portat e atraksionit, bileta e të rriturve kushton 290 dollarë HK, por kur i blini ato në internet të paktën 24 orë përpara vizitës, kostoja është vetëm 205 HK dollarë - një kursim prej 85 HK dollarë.

Muzeu i dyllit ofron gjithashtu një zbritje prej 30 dollarësh HK në çmimin e biletës së të rriturve për fëmijët e moshës 3 deri në 11 vjeç dhe të moshuarit nga 65 vjeç e lart. 


Kthehu në fillim


Teleferiku Ngong Ping + Madame Tussauds

Ngong Ping 360 është një përvojë fantastike me teleferik dhe një nga mënyrat më të mira për të eksploruar Lantau, më i madhi i ishujve të Hong Kongut.

Ashensori me gondolë lidh Tung Chung në bregun verior të ishullit Lantau dhe Ngong Ping. 

Ngong Ping është shtëpia e atraksioneve turistike si Fshati Ngong Ping, Manastiri Po Lin, Tian Tan Buda, etj. Atraksioni tjetër aty pranë është fshati i peshkimit Tai O.

Teleferiku funksionon nga ora 10 e mëngjesit deri në 6 pasdite gjatë ditëve të javës dhe nga 9 e mëngjesit deri në 6:30 gjatë fundjavave. 

Kur rezervoni kombinimin e teleferikut Ngong Ping + Madame Tussauds, ju kurseni 5% në koston e biletës. 


Kthehu në fillim


Orari i punës

Muzeu i dyllit Madame Tussauds në Hong Kong hapet në orën 11:8 dhe mbyllet në orën XNUMX:XNUMX, gjatë gjithë javës. 

Hyrja e fundit është gjithmonë një orë para mbylljes.

Koha më e mirë për të vizituar

Koha më e mirë për të vizituar muzeun Madame Tussauds të Hong Kongut është sapo të hapet në orën 11 të mëngjesit ose ndërmjet orës 2:4 dhe XNUMX:XNUMX, që është periudha më e dobët.

Muzeu është i mbushur me njerëz gjatë fundjavave dhe festave të shkollës. 

Nëse preferoni muze të qetë ose dëshironi më pak turma, atëherë koha më e mirë për të vizituar Madame Tussauds është nga janari në mars dhe nga shtatori në nëntor.

Sa kohë duhet

Mysafirët zakonisht shpenzojnë rreth një orë e gjysmë duke eksploruar ekspozitat e ndryshme në Madame Tussauds të Hong Kongut. 

Meqenëse është një turne i vetë-drejtuar, kohëzgjatja e vizitës suaj varet nga koha që kaloni në secilën prej ekspozitave dhe sa e mbushur me njerëz është ajo ditë. 

Biletat e Madame Tussauds nuk kanë një afat kohor. Pasi të jeni brenda, mund të qëndroni për aq kohë sa dëshironi. 


Kthehu në fillim


Si të shkoni në Madame Tussauds

Madame Tussauds Hong Kong ndodhet në Peak Tower, Maja Victoria, ishulli i Hong Kongut. 

Atraksioni është pesë minuta larg nga qendra.

Adresa e saj është Shop P101, The Peak Tower, 128 Peak Road, Hong Kong. Get Directions

Ju mund të arrini në këtë muze dylli në mënyra të ndryshme. 

Nga Peak Tram

La Maja e Tramvajit është në dispozicion çdo ditë nga ora 7 e mëngjesit deri në 10:XNUMX. Mund të hipni në Stacionin e Tramvajit Peak dhe të zbrisni në Peak Tower. 

Tramvaji niset çdo 15-20 minuta.

Me minibus

Mund të merrni minibusin nga qendra (dy IFC) në Peak Tower. 

Autobusi niset çdo dhjetë minuta dhe tarifa është 10 dollarë HK.

By Bus

Nëse preferoni një autobus për të shkuar në muzeun e dyllit, keni dy mundësi -

15 autobus

Kalatat qendrore të trageteve deri në majën

Ditore: 6:15 - 00:15 (nga qendra)

Nga e hëna në të shtunë: 6:30 - 1 pasdite (nga The Peak)

Të dielave dhe festave publike: 6:15 - 00:15 (nga The Peak)

Frekuenca: Nga e hëna deri të shtunën, është 11-30 minuta

Të dielave dhe festave publike, është 13-30 minuta

fare: $9.80

Autobusi 15b

Tin Hau në Majë

Të dielave dhe festave publike: 12 pasdite - 7:XNUMX (nga Tin Hau)

Të dielave dhe festave publike: 12:40 - 7:40 (nga The Peak)

Frekuenca: 10 20-minuta

fare: $9.60

Vërejtje: Shërbejeni VETËM të dielave dhe festave publike


Kthehu në fillim


Çfarë duhet të shihni në Madame Tussauds Hong Kong

Ka disa zona argëtimi në Hong Kong Madame Tussauds.

Glamour Hong Kong

Në këtë zonë, ju takoni personalitetet më të pashëm dhe simpatikë në botë. 

Njihuni me bukuroshen Pia Wuzbach ose të pashëm Benedict Cumberbatch. 

Yjet e muzikës

Vallëzoni krah për krah me Ariana Grande ose Groove me GEM 

Çfarëdo që keni për të kënduar, bota është këtu për të dëgjuar. 

Kampionët

Në zonën e dedikuar për yjet e sportit, vizitorët mund të arrijnë me Christiano Ranaldo, David Beckham, Liu Xiang, Manny Pacquiao, etj. 

Zona e Modës

Si mund të jetë argëtuese festa pa personazhet e mrekullueshëm, vajzën dhe personalitetet e mrekullueshme në modë? 

AngelaBaby apo Johnny Depp, në anën e kujt jeni sot?

Zona Hallyu

Njihuni me Bae Yong Joon ose Kim Soo Hyung, vala K po përhapet si zjarr i egër, por ne e duam ngrohtësinë. Kush është i preferuari juaj? 

Premiera botërore

Njihuni me praninë botërore të disa prej artistëve më të fortë dhe më domethënës në fushën e tyre. 

Këtu takoni Amitabh Bachhan, doajenin e kinemasë indiane dhe Marilyn Monroe, vajzën më të bukur që ka jetuar ndonjëherë!

Mos harroni të uleni me Audrey Hepburn dhe të hani mëngjes në Tiffany's me të! 

Disa artistë përcaktojnë fjalën art, dhe Lady Gaga dhe Yayoi Kusama janë emra të tillë që sjellin në jetë ide emocionuese, emocionuese dhe novatore. 

Ata nuk kanë frikë të provojnë ndonjë koncept që është interesant për ta. 

Shikoni botën nga perspektiva e tyre, vetëm në Madame Tussauds. 

Zona Kung Fu

Zona Kung Fu i kushtohet mjeshtrave të arteve marciale, dhe heroi qendror është Bruce Lee. 

Mjeshtrat e tjerë me të cilët mund të bëni një selfie janë Donnie Yen, Jackie Chan dhe Michelle Yeoh.

Bota e animuar

Vizitorët jetojnë fantazitë e tyre anime në Botën e Animuar dhe luajnë personazhet e tyre më të dashur. 

Njihuni me zanë e vogël magjike Ba Lala, ose shpëtoni botën me Iron Man. 

Heronjtë Historikë dhe Kombëtarë

Pasqyrë pasqyre në mur. Kush është më me ndikim nga të gjithë? 

Njihuni me personalitetet kryesore botërore nga epoka e kaluar dhe bashkëkohore, si Barack Obama, Albert Einstein, Mahatma Gandhi, etj. 


Kthehu në fillim


VIP Digi Pass në Hong Kong Tussauds

VIP Digi Pass ju lejon të bëni fotografi me yjet tuaj duke përdorur teknologjinë e fotografive, efektet dhe kornizat e Madame Tussauds. 

Është një xhirim interaktiv dhe argëtues me të famshmit tuaj të dashur. 

Ju keni mundësinë të bëni një fotosesion një herë në jetë nëpërmjet kësaj VIP Digi Pass. 

Si të përdorni VIP Digi Pass 

Përdorimi i VIP Digi Pass është mjaft i thjeshtë. Ju duhet të ndiqni këto hapa -

  1. Mblidhni DigiPass-in tuaj nga sporteli i biletave.
  2. Skanoni kodin QR në zonën e fotografisë për të bërë një foto. 
  3. Pozoni me të famshmit tuaj dhe skanoni disa herë me poza dhe veprime të ndryshme! 
  4. Regjistrohuni me adresën tuaj të emailit dhe shikoni fotot e marra.
  5. Skanoni kodin QR në lejen për të shkarkuar aplikacionin dhe kornizoni këto foto fantastike në shtëpinë tuaj.

Ndërsa rezervoni biletat tuaja të Madame Tussauds në Hong Kong, mund t'i shtoni përvojës një DigiPass VIP për vetëm 15 HK$. Rezervoni Biletat Tani!

Leximi Recommended
Çfarë është Madame Tussauds?
Historia e Muzeut të Dylli të Madame Tussaud
Si bëhen modelet e dyllit në Madam Tussauds?
Dhoma e Tmerrit në Madame Tussauds
FAQ rreth Madame Tussauds

Më shumë muze dylli të Madame Tussauds

AmsterdamBangkok
PekinBerlin
BlackpoolBudapest
ChongqingDelhi
DubaiLos Angjelos
Hong KongIstanbul
Las VegasLondër
NashvilleNju Jork
OrlandoPrague
San FranciskoShanghai
SingaporeSydney
TokioVienna
Wuhan

Sa e dobishme ishte ky post?

Kliko në një yll për ta vlerësuar atë!

Lini një koment