Madame Tussauds Londër – biletat, çmimet, çfarë të presësh

4.9
(166)

E themeluar mbi 200 vjet më parë nga skulptori i aftë i dyllit, Marie Tussaud, Madame Tussauds London u ofron vizitorëve një përvojë gjithëpërfshirëse, duke i lejuar ata të fërkojnë supet me figura të gjalla dylli të të famshëmve, figurave historike dhe madje edhe personazheve famëkeq.

E vendosur në zemër të Londrës, Madame Tussauds është shtëpia e një koleksioni të madh figurash dylli tepër realiste, nga anëtarët e familjes mbretërore dhe të famshëm të listës A deri te liderët me ndikim dhe yjet e sportit.

Fëmijëve dhe adoleshentëve më të vegjël u pëlqen mundësia të klikojnë selfie me mbi 250 figura të famshme dylli të ngjashme me jetën nga të gjitha sferat e jetës.

Ky artikull ndan gjithçka që duhet të dini përpara se të rezervoni biletat tuaja për në Madame Tussauds Londër.

Biletat e Madame Tussauds në Londër

Turistët mund të blejnë bileta në vendin e ngjarjes në ditën e vizitës së tyre ose rezervoni ato në internet.

Kur blini biletat tuaja online, ju merrni një hyrje të garantuar dhe shmangni humbjen e kohës në linjat e sportelit.

Koha mesatare e pritjes në sportelin e biletave të Madame Tussauds është një orë, e cila mund të shkojë edhe deri në dy orë gjatë orëve të pikut. 

Biletat në internet të Madame Tussauds janë më shumë se 10% më të lira se biletat e shitura në vend.

Si funksionojnë biletat në internet

Audrey Hepburn në Madam Tussauds

Ju zgjidhni kohën dhe datën e vizitës ndërsa rezervoni biletat tuaja në Londër Madame Tussauds në internet. 

Menjëherë pas blerjes, do të merrni një email konfirmimi. 

Nuk ka nevojë për printime. 

Ju mund të shfaqni emailin e konfirmimit në telefonin tuaj dhe të hyni në muze ditën e vizitës. 

Këto bileta janë të vlefshme për datën e zgjedhur, por ju mund të hyni në muze në çdo kohë. 

Nëse plani juaj ndryshon, mund t'i riplanifikoni biletat tuaja në internet.

Fëmijët dy vjeç e lart marrin falas, por ju duhet të zgjidhni një biletë falas për ta gjatë procesit të rezervimit.

Mundësuar nga Getyourguide

Çmimi i biletës Madame Tussauds

A Bileta e Madame Tussauds në Londër kushton 33.50 £ për të gjithë vizitorët e moshës 16 vjeç e lart nëse rezervohen paraprakisht. E njëjta biletë kushton 37 £ për të rriturit në ditët e pikut.

Në ditën e vizitës suaj, bileta e rregullt e hyrjes në Madame Tussauds për një të rritur kushton 47 £ për person.

Kur rezervoni biletat e Madame Tussauds të paktën 24 orë përpara vizitës suaj, ju kurseni 10 £ ose më shumë për person në koston e biletës.

Ditë e dobëtDita e pikutTë njëjtën ditë
Të rriturit (16+ vjeç)£33.50£37£47
Fëmija (2 deri në 15 vjeç)£30£33£42.50
Foshnjat (më pak se 2)FalasFalasFalas

Zbritje në Madame Tussauds në Londër

Familje mbretërore në Madame Tussauds në Londër
Image: Madametussauds.com

London Madame Tussauds ofron bileta me zbritje për fëmijët deri në 15 vjeç - fëmijët e moshës 3 deri në 15 vjeç marrin më shumë se 3 £ zbritje në biletat paraprake, ndërsa foshnjat mund të hyjnë falas.

Sidoqoftë, zbritja më e rëndësishme e biletave në Madame Tussauds është e disponueshme kur ju blini bileta paraprakisht.

Përfshirjet e biletave

Të gjitha biletat përfshijnë aksesin në përvojat e veçanta të dhëna më poshtë në muzeun e dyllit.

 • Përvoja e Star Wars
 • Kinemaja 4D e Super Heroes Marvel
 • Udhëtim në Shpirtin e Londrës
 • Ishulli i Kafkës
 • Dhoma e Shkëlqimit
 • Arratisja e huaj

Bileta Madam Tussauds & London Eye

Bileta Madam Tussauds & London Eye janë një mënyrë e shkëlqyer për të kursyer para.

Është një zgjedhje ekonomike për familjet, grupet dhe udhëtarët individualë që kërkojnë të maksimizojnë përvojën e tyre në Londër, sepse ndihmon në kursimin e 20 £ për person.

Kur blini biletat individualisht, bileta e Madame Tussauds kushton 35 £, dhe bileta e Syrit të Londrës kushton 45 £ - gjithsej 80 £.

Megjithatë, bileta e kombinuar kushton vetëm 60 £.

Ora dhe data që zgjidhni gjatë blerjes së kësaj bilete të kombinuar është koha e vizitës në Syri i Londrës. Pas kësaj keni 90 ditë për të vizituar muzeun e dyllit.

Biletat për Tussauds, London Eye & SEA LIFE

Kjo është një leje ekskluzive që ju mundëson akses në tre nga atraksionet më ikonike të qytetit.

Me një biletë, zhytuni në Madame Tussauds me famë botërore, shijoni një udhëtim befasues në Syrin e Londrës dhe eksploroni mrekullitë ujore të Akuariumit SEA LIFE.

Aventura juaj fillon në Madame Tussauds dhe prej andej do të keni 90 ditë për të eksploruar dy atraksionet e tjera në kohën e lirë.

Përjetoni të tre monumentet për vetëm 80 £, duke ofruar vlerë të jashtëzakonshme për një përvojë të paharrueshme në Londër.

Biletat për Dungeon, London Eye dhe Tussauds

Kjo është një biletë ekskluzive e kombinimit, që ofron akses në Syrin e Londrës, Madame Tussauds dhe Birutën e Londrës me një fraksion të kostos së biletave individuale të hyrjes.

Kur rezervoni këtë biletë të kombinuar, do të zgjidhni datën dhe kohën tuaj për të eksploruar thellësitë e frikshme të birucës së Londrës.

Pas kësaj përvoje emocionuese, ju keni 90 ditë për të vizituar dy atraksionet e tjera në kohën e lirë.

Shijoni të tre këto atraksione që duhen parë në Londër për çmimin e pakrahasueshëm prej vetëm 80 £, duke e bërë më të lehtë se kurrë të përjetoni më të mirat e qytetit.

Leximi Recommended: Çfarë të presësh në Madame Tussauds në Londër


Kthehu në fillim


Orari i punës

Madame Tussauds në Londër hapet në orën 9:10 ose 4:5 dhe mbyllet në 6:XNUMX, XNUMX:XNUMX ose XNUMX:XNUMX, në varësi të orarit të ditës.

Kjo është arsyeja pse është më e sigurt të vizitosh Madame Tussauds midis orës 10 dhe 4:XNUMX.

Hyrja e fundit është gjithmonë në kohën kur mbyllet për ditën.

Koha më e mirë për të vizituar

Koha më e mirë për të vizituar Madame Tussauds në Londër është kur ato hapen në orën 10 të mëngjesit ose pasdite, midis orës 2:3 dhe XNUMX:XNUMX.

E marta, e mërkura ose e enjtja janë ditët më të mira të javës për të vizituar muzeun e dyllit.

Sa kohë duhet?

Shumica e vizitorëve kalojnë dy orë në Madame Tussauds, duke eksploruar të gjitha ekspozitat, duke përfshirë filmin Marvel Super Heroes 4D dhe përvojën e Star Wars.

Meqenëse është një atraksion me ritëm të vetëm, nuk ka asnjë kufizim kohor për biletat tuaja të hyrjes.

Pasi të jeni brenda, mund të kaloni aq kohë sa ju nevojitet.

Si të shkoni në muze

Muzeu i dyllit Madame Tussauds në Londër është në Marylebone Rd, Marylebone në Londër NW1 5LR. Get Directions

Marylebone Road është një zgjatim i A40, një nga rrugët kryesore brenda dhe jashtë Londrës.

Nga metroja e Londrës

Madame Tussauds është vetëm dy minuta në këmbë larg Stacioni i metrosë Baker Street.

Për të arritur në stacionin e metrosë Baker Street, mund të hipni në cilëndo nga linjat e mëposhtme të nëndheshme - Bakerloo, Circle, Jubilee, Metropolitan dhe Hammersmith & City.

Nga Transporti Publik

Stacioni Marylebone është distanca rreth 10 minuta në këmbë nga Madame Tussauds.

Stacionet kryesore Euston, St.Pancras, Paddington, Victoria, Waterloo dhe Charing Cross janë të gjitha pesë ndalesa larg Stacionit Marylebone.

Nëse një autobus është mënyra juaj e preferuar e transportit në Londër, hipni në numrat e autobusëve 13, 18, 27, 30, 74, 82, 113, 139, 189, 205, 274 dhe 453.

Të gjithë kalojnë përmes Madame Tussauds në Londër.

Nga Car

Mënyra më e mirë për të shkuar me makinë në Madam Tussauds është të shkrepësh Google Map dhe duke ndjekur udhëzimet.

Edhe pse Muzeu i Dyllit ndodhet jashtë zonës së ngarkesave të mbipopullimit, ata nuk kanë asnjë parkim.

Por ka mjaft vende parkimi pranë Madame Tussauds, qenia më e afërt Masterparku i rrugës Chiltern   Cramer Street Masterpark.


Kthehu në fillim


Të famshëm të ekspozuar në Tussauds në Londër

Statuja dylli të famshëm në Madame Tussauds
Image: Madametussauds.com

Koleksioni në muzeun e dyllit Madame Tussauds në Londër përfshin figura nga të gjitha sferat e jetës, duke përfshirë të famshëm të listës A, liderë botërorë, ikona sportive dhe figura historike. 

Është një përvojë që ju lejon të vini ballë për ballë me ata që keni parë ndonjëherë vetëm në ekran ose në shtyp.

Personat e famshëm të paraqitur në Zonën e Muzikës janë:

 1. Rosak
 2. Ariana Grande
 3. Stormzy
 4. Dua Lipa
 5. David Bowie
 6. Pak Mix
 7. Freddie Mercury
 8. Taylor Swift
 9. Rihanna
 10. Ed Sheeran
 11. Beyoncé
 12. Jimi Hendrix
 13. Amy Winehouse

Në zonën e Çmimeve të Partisë, shfaqen të famshëm të mëposhtëm:

 1. John Boyega
 2. Mo Salah
 3. Zendaya
 4. Dwayne "The Rock" Johnson
 5. Leonardo DiCaprio
 6. David & Victoria Beckham
 7. Duka dhe Dukesha e Sussex
 8. Priyanka Chopra Jonas
 9. Tom Hardy
 10. Deepika Padukone
 11. Shahrukh Khan
 12. Brad Pitt

Ka edhe zona të tjera në muzeun e dyllit të Madame Tussauds në Londër, duke përfshirë Filmin, YouTube, Royals dhe më shumë. 

Eksperienca në Madame Tussauds në Londër

Përveç statujave prej dylli të të famshmëve, Madame Tussauds në Londër ka edhe përvoja fantastike.

Ky atraksion i Londrës ka shtatë përvoja unike të përshtatshme për të gjithë familjen.

Super Heronjtë e Marvelit në 4D

Mos humbisni Marvel Super Heroes në 4D, një foto emocionuese aventure në të cilën superheronjtë bashkohen për të mbrojtur planetin nga e keqja.

Përvoja e Sherlock Holmes

Përvoja e Sherlock Holmes është një rikrijim i botës së detektivit Sherlock Holmes në Baker Street.

Është një aventurë dramatike që do ta shijojë e gjithë familja.

Për shkak se ky është një aktivitet me pagesë, duhet të blini bileta paraprakisht, të cilat kushtojnë 5 paund për person.

Nuk përfshihet në biletën normale të pranimit.

Dhoma e Shkëlqimit

The Glow Room është një shtesë e re dhe një eksperiencë fotografike e mrekullueshme që merr frymëzim nga skenat e Princeshës së popit Dua Lipa.

Vizitorët mund të pozojnë me yllin e muzikës pop edhe kur dhjetë kamera ndezin në mënyrë të njëpasnjëshme për të krijuar një gif falas 3D që ju ta ndani me miqtë dhe familjen.

Ishulli i Kafkës

Ishulli i Kafkës në Londrën e Madame Tussaud është një shtesë e fundit e frymëzuar nga filmi i vitit 2017 "Kong: Skull Island".

Ky seksion përmban një kokë gjigante animatronike të King Kongut (18 këmbë / 5.5 metra) të lartë, duke i dhënë përmasa të frikshme.

Fëmijëve u pëlqen ky model lëvizës i ngjashëm me jetën.

Arratisja e huaj

Ju nuk duhet të keni parë asnjë nga seritë e filmave Alien për të marrë një nxitim adrenalin nga 'Alien Escape' në Madame Tussauds London.

Në këtë seksion, ju do të hipni në bordin e anijes Covenant dhe do të takoheni me Xenomorph, Alien.

Shpirti i Londrës Ride

Të gjitha biletat e Madame Tussauds në Londër përfshijnë udhëtimin 5-minutësh të Spirit of London.

Gjatë udhëtimit, ju do të uleni në një nga taksitë e zeza famëkeqe të Londrës, edhe pse rrëfimi ju çon nëpër ngjarjet historike dhe kulturore që formësuan Londrën gjatë viteve.

Përvoja e Star Wars

Madame Tussaud bashkoi duart me Disney dhe Lucas Film për të krijuar këtë trajtim vizual me figura dylli jashtëzakonisht të ngjashme me jetën e heronjve dhe zuzarëve të Star Wars.

Përveç figurave, do të shihni vendndodhje të tilla si kënetat e Dagobah, kuvertën e fluturimit të Falconit të Mijëvjeçarit, Dhoma e Fronit të Jabba, etj.

Leximi Recommended
Çfarë është Madame Tussauds?
Historia e Muzeut të Dylli të Madame Tussaud
Si bëhen modelet e dyllit në Madam Tussauds?
Dhoma e Tmerrit në Madame Tussauds
FAQ rreth Madame Tussauds

Më shumë muze dylli të Madame Tussauds

AmsterdamBangkok
PekinBerlin
BlackpoolBudapest
ChongqingDelhi
DubaiLos Angjelos
Hong KongIstanbul
Las VegasLondër
NashvilleNju Jork
OrlandoPrague
San FranciskoShanghai
SingaporeSydney
TokioVienna
Wuhan

Sa e dobishme ishte ky post?

Kliko në një yll për ta vlerësuar atë!

Lini një koment