Madame Tussauds New York – biletat, çmimet, çfarë të presësh

4.8
(149)

Nëse doni t'i shtoni magjepsjes pushimeve tuaja në Big Apple, mos kërkoni më larg se Madame Tussauds, Nju Jork.

Në muzeun e dyllit të Nju Jorkut, ju shihni teknika shekullore të punimit me dylli dhe fërkoni supet me liderët botërorë, familjet mbretërore, politikanët, yjet e filmit, sportistët, etj. 

Është një mundësi fantastike për të bërë shumë foto me të famshëm, dhe fëmijët dhe adoleshentët më të vegjël e duan mundësinë për të bërë selfie me yje.

Madame Tussauds në Nju Jork nuk është vetëm një muze, por një vend për t'i kthyer ëndrrat tuaja për të takuar idhujt tuaj në realitet.

Ky artikull ndan gjithçka që duhet të dini përpara se të blini biletat tuaja të Madame Tussauds Nju Jork.

Çfarë të presësh në Madame Tussauds

Në muzeun e dyllit Madame Tussauds në Nju Jork, mund të takoni modelet reale të dyllit të më shumë se 200 personaliteteve tuaja të preferuara, të shtrira mbi 80,000 metra katrorë.

Atraksioni është i ndarë në zona të ndryshme, secila me statuja dylli të të famshmëve të ekspozuara. 

Përveç takimit me këngëtarët, aktorët, politikanët, figurat historike, etj., ju mund të ndjeni fuqinë e Super Heroes tuaj të preferuar të Marvel në përvojën emocionuese të kinemasë MARVEL Universe 4D.


Kthehu në fillim


Biletat e Madame Tussauds në Nju Jork

Turistët mund të blejnë biletat e tyre për në Madame Tussauds New York në vendin e ngjarjes në ditën e vizitës së tyre ose rezervoni ato në internet

Kur blini biletat tuaja në internet, përfitoni një zbritje prej më shumë se 5 dollarë për biletë dhe shmangni humbjen e kohës në linjat e sportelit.

Si funksionojnë biletat në internet

Ju zgjidhni datën tuaj të vizitës kur rezervoni biletat tuaja për në Madame Tussauds të NYC në internet.

Menjëherë pas blerjes, do të merrni postën e konfirmimit. 

Nuk ka nevojë për asnjë printim. 

Në ditën e vizitës, ju mund të tregoni postën tuaj të konfirmimit në telefonin tuaj dhe të hyni në muze. 

Nëse plani juaj ndryshon, mund ta riplanifikoni vizitën tuaj në internet. 

Fëmijët nën moshën 3 vjeç nuk duhet të blejnë bileta dhe të rriturit duhet të shoqërojnë fëmijët nën 18 vjeç. 

Llojet e Përvojave

Megan Thee Stallion në Madame Tussauds New York
Image: Madametussauds.com

Në varësi të buxhetit tuaj dhe asaj që dëshironi të përjetoni, mund të blini tre lloje biletash. 

Ju mund të zgjidhni biletat më të përshtatshme për Madame Tussauds New York në faqen e rezervimeve. 

Pranim i Pergjithshem

Bileta e Përgjithshme e Pranimit është bileta më e lirë dhe më e popullarizuar dhe ju mundëson akses në të gjitha 200+ statujat prej dylli të të famshëmve të ekspozuara.

Kostoja e biletës (3+ vjet): $40.28

Pranimi i Përgjithshëm dhe Përvoja e Marvel 4D

Përveç aksesit në të gjitha statujat e dyllit të famshëm, kjo biletë përfshin gjithashtu përvojën Marvel Super Heroes 4D.

Kostoja e biletës (3+ vjet): $47.89

Pranimi i Përgjithshëm, Filmi Marvel 4D dhe Përvoja 7D

Kjo është bileta më premium në Madame Tussauds të Nju Jorkut dhe, përveç statujave, përfshin gjithashtu akses në Marvel Super Heroes 4D Experience dhe 7D interactive Experience.

Kostoja e biletës (3+ vjet): $55.52

Madame Tussauds + Edge Hudson Yards
Edge në Hudson Yards është kuverta më e lartë e vëzhgimit në hemisferën perëndimore dhe është vetëm 1.6 km (1 milje) nga Madame Tussauds. Disa turistë që preferojnë t'i vizitojnë së bashku blejnë Biletë kombinuese Madame Tussauds + Edge Hudson Yards. Ju fitoni një zbritje prej 6% kur blini biletat së bashku!


Kthehu në fillim


Orari i punës

Harry dhe Meghan në Madame Tussauds New York
Image: Madametussauds.com

Muzeu i dyllit Madame Tussauds në Nju Jork hapet në orën 10 të mëngjesit dhe mbyllet në orën 8 ose 10, në varësi të orarit të ditës. 

Hyrja e fundit është gjithmonë një orë para mbylljes.

Koha më e mirë për të vizituar

Koha më e mirë për të vizituar muzeun Madame Tussauds të Nju Jorkut është ora 10 e mëngjesit të një dite jave.

Për shkak të turmës më të vogël, nuk do t'ju duhet të nxitoni me selfiet tuaja të famshme kur të arrini herët.

Atraksioni mbushet me njerëz gjatë fundjavave dhe festave të shkollës. 

Nëse preferoni muze të qetë ose dëshironi më pak turma, koha më e mirë për të vizituar Madame Tussauds është nga janari në mars dhe nga shtatori në nëntor. 

Sa kohë duhet

Turistët zakonisht shpenzojnë rreth 60 deri në 90 minuta duke eksploruar ekspozitat në Madame Tussauds të Nju Jorkut. 

Meqenëse është një turne i vetë-drejtuar, kohëzgjatja e vizitës suaj varet nga koha që kaloni në çdo ekspozitë dhe sa e mbushur me njerëz është ajo ditë. 

Biletat e Madame Tussauds në Nju Jork nuk kanë një afat kohor. Pasi të jeni brenda, mund të qëndroni për aq kohë sa dëshironi. 


Kthehu në fillim


Si të arrini në muzeun e dyllit

Madame Tussauds New York ndodhet në Rrugën 42, Times Square, midis Avenue 7 dhe 8. 

Adresa e saj është 234 W. 42nd Street, New York, NY 10036. Get Directions

Ju mund ta arrini këtë atraksion në mënyra të ndryshme. 

By Bus

Nëse jeni duke marrë autobusin lokal, mund të hipni në M6, M7, M10, M16, M20, M27 ose M104 dhe të zbrisni në Times Square.

Nëse jeni duke marrë autobusin Express, atëherë autobusët e mëposhtëm do t'ju zbresin në Times Square -

Nga Staten Island, merrni X1, X6, X7, X9, X17J, X22, X30 ose X31 për të arritur në Times Square.  

Nga bordi i Queen, autobusi i mëposhtëm Express; X51, QM1, QM2A, QM2, QM3, QM4, QM10, QM15, QM12, QM16, QM17, QM18, QM22, QM24. 

Nga Bronx, merrni BxM2 Express për të arritur në Times Square. 

By Train 

Nga New Jersey North, merrni NJ Transit në Penn Station në Nju Jork. Kalo në linjat e trenit të metrosë A ose C në 42 - Autoriteti Portual. 

Me metro 

Nga Stacioni 42nd Street - në Times Square, merrni linjat e trenit 1, 2, 3, 7, N, Q, R & S. 

Nga Stacioni 42 Rruga - Autoriteti Portual, merrni trenat A, E & C. 

Nga Stacioni 42nd Street - Bryant Park, merrni trenat F, D, B & M.

Me traget

Merrni tragetin e Nju Jorkut nga New Jersey Noth në terminalin e rrugës 36. Merrni Rrugën 42 për në Nju Jork Madame Tussauds. 


Kthehu në fillim


Lista e figurave të Madame Tussauds në Nju Jork

Jimmy Kimmel në Madame Tussauds New York
Image: Madametussauds.com

Në Madame Tussauds New York, do të ballafaqoheni me disa nga fytyrat më të famshme në botë.

Për një ndryshim, ju nuk do të qëndroni prapa setit në distancë, por do të jeni në gjendje të prekni, përqafoni, pozoni, kërceni dhe të jeni pranë mbi 200 të famshëmve.

Gama e të famshmëve është masive – nga Priyanka Chopra te Donald Trump. 

Ne listojmë disa nga zonat më të njohura. 

Përshtatuni me super heronjtë e MARVEL

Superheronjtë e Marvel-it me grafikë dhe dizajn të mahnitshëm do t'ju hanë mendjen. 

Vizitorët mund të ndërveprojnë me ta dhe të bëjnë sa më shumë video dhe foto që të jetë e mundur. 

Uluni në zyrën ovale

Takoni Joe Biden dhe Kamla Harris dhe diskutoni për lajmet aktuale. 

Bëni foto dhe video duke eksploruar Zyrën Ovale të Presidentit. 

Bashkohuni me Ghostbusters

Është mesnatë dhe ju merrni një telefonatë. Ju jeni anëtari i ri i ghostbusters. 

Jetoni filmin dhe gjuani disa shpirtra. Tregojuni atyre poltergeistëve se kush jeni! 

Bëhuni një mysafir i emisionit Sonte

Jeni të ftuar në emisionin Sonte me Jimmy Fallon dhe eksploroni studion e MTNY. 

Bota nuk është gati për talentet dhe sharmin tuaj. 

Ylli në Broadway

Përjetoni momentin magjik të ecjes në Broadway. 

Trego sfilatën tënde, bashkohu me ekipin e prapaskenës për gardërobën dhe trego talentet e tua muzikore në Pianon Giant Floor. 

Përballje me King Kong

Përballuni me King Kongun e plotfuqishëm, Gorillan gjigante të fundit që ra në dashuri me Noami Watts. 

Dua të them, ne të gjithë e bëmë kur e pamë atë në film. 

A mendoni se mund të konkurroni kundër King Kong për të luftuar për dashurinë e Noamit? 

Ecni në pistë

Ecni në pistë me disa nga modelet më të mira atje. 

Alessandra Ambrosia, fjalë për fjalë vajza e ëndrrave për shumë njerëz, është këtu në muzeun e dyllit të Madame Tussauds në Nju Jork.

Mos e humbisni rastin të bëni një selfie me të! 


Kthehu në fillim


Përvoja në Madame Tussauds

Përveç statujave dylli të të famshmëve, ka edhe përvoja fantastike.

Ky atraksion ka tre përvoja unike të përshtatshme për të gjithë familjen.

Filmi MARVEL Universe 4D

Përjetoni superheronjtë e mëdhenj të Universit Marvel në 4D! 

Shijoni dhe shijoni këtë moment ndërsa takoni heronjtë tuaj të preferuar. 

Lojë Carnaval Carnage 7D në Coney Island

Nëse ju pëlqejnë lojërat, atëherë do t'ju pëlqente kjo sfidë. 

A mund t'i mbijetoni kësaj loje drithëruese? 

Është një lojë 7D me shumë ndijore ku luani kundër miqve tuaj.

Mos harroni të paketoni me vete bukuritë tuaja të fatit gjatë vizitës. 

Leje fotografike

Keni fotografi me cilësi profesionale dhe fantastike të juaja në Madame Tussauds New York me sete dhe skena të ndryshme. 

Ju mund t'i shkarkoni videot dhe fotot në fund dhe t'i kornizoni ato.  

Leximi Recommended
Çfarë është Madame Tussauds?
Historia e Muzeut të Dylli të Madame Tussaud
Si bëhen modelet e dyllit në Madam Tussauds?
Dhoma e Tmerrit në Madame Tussauds
FAQ rreth Madame Tussauds

Më shumë muze dylli të Madame Tussauds

AmsterdamBangkok
PekinBerlin
BlackpoolBudapest
ChongqingDelhi
DubaiLos Angjelos
Hong KongIstanbul
Las VegasLondër
NashvilleNju Jork
OrlandoPrague
San FranciskoShanghai
SingaporeSydney
TokioVienna
Wuhan

Sa e dobishme ishte ky post?

Kliko në një yll për ta vlerësuar atë!

Lini një koment