Madame Tussauds Pekin – biletat, çmimet, çfarë të presësh

4.8
(153)

Nëse dëshironi t'i shtoni magjepsjes pushimeve tuaja në kryeqytetin kinez, mos kërkoni më larg se Madame Tussauds Pekin.

Në muzeun e dyllit të Pekinit, ju shihni teknika shekullore të punimit me dylli dhe fërkoni supet me liderët botërorë, familjet mbretërore, politikanët, yjet e filmit, sportistët, etj. 

Është një mundësi fantastike për të bërë shumë foto me të famshëm, dhe fëmijëve dhe adoleshentëve u pëlqen mundësia për të bërë selfie me yje.

Madame Tussauds në Pekin nuk është vetëm një muze, por një vend për t'i bërë realitet ëndrrat tuaja për takimin me idhujt tuaj.

Ky artikull ndan gjithçka që duhet të dini përpara se të blini biletat tuaja të Madame Tussauds në Pekin.

Biletat kryesore

# Pekin Madame Tussauds

Biletat e Madame Tussauds në Pekin

Turistët mund të blejnë biletat e tyre në vendin e ngjarjes në ditën e vizitës së tyre ose blini ato në internet.

Kur blini biletat tuaja online, ju merrni një zbritje në çmimet e portës dhe shmangni humbjen e kohës në linjat e sportelit.

Si funksionojnë biletat në internet

Kur rezervoni biletat tuaja të Tussauds Pekin në internet, ju zgjidhni datën tuaj të vizitës. 

Menjëherë pas blerjes, do të merrni një email konfirmimi. 

Nuk ka nevojë për printime. 

Në ditën e vizitës, mund të shfaqni emailin e konfirmimit në telefonin tuaj dhe të hyni në muze. 

Këto bileta janë të vlefshme për datën e zgjedhur, por mund të futni në çdo kohë. 

Nëse plani juaj ndryshon, mund t'i riplanifikoni biletat tuaja në internet. 

Kostoja e biletave

Biletat për Madame Tussauds Pekin kushtojnë të njëjta si në ditët e javës ashtu edhe në fundjavë.

Bileta për të rritur: ¥ 180
Bileta studentore: ¥ 130
Bileta për fëmijë: ¥ 110
Bileta për të moshuarit: ¥ 110

Fëmijët nën lartësinë 1 metër (3.28 këmbë) nuk kanë nevojë të blejnë bileta dhe fëmijët nga 1 deri në 1.4 metra (4.6 këmbë) duhet të marrin një biletë për fëmijë. 

Të gjithë vizitorët më të gjatë se 1.4 metra duhet të blejnë një biletë për të rritur. 

Një i rritur duhet të shoqërojë fëmijët nën 18 vjeç.


Kthehu në fillim


Orari i punës

Muzeu i dyllit Madame Tussauds në Pekin hapet në orën 10 të mëngjesit dhe mbyllet në orën 9:XNUMX.

Hyrja e fundit në atraksion është në orën 8:XNUMX.

Koha më e mirë për të vizituar

Koha më e mirë për të vizituar muzeun Madame Tussauds të Pekinit është gjatë ditëve të javës në orën 10 të mëngjesit. 

Muzeu i dyllit është më i qetë në mëngjes herët ose pasdite vonë. 

Atraksioni popullor turistik mbushet me njerëz gjatë fundjavave dhe festave të shkollës. 

Nëse preferoni muze të qetë ose dëshironi më pak turma, atëherë koha më e mirë për të vizituar Madame Tussauds është nga janari në mars dhe nga shtatori në nëntor. 

Sa kohë duhet

Mysafirët zakonisht shpenzojnë rreth një orë e gjysmë duke eksploruar ekspozitat e ndryshme në Madame Tussauds të Pekinit. 

Meqenëse është një turne i vetë-drejtuar, kohëzgjatja e vizitës suaj varet nga koha që kaloni në secilën prej ekspozitave dhe sa e mbushur me njerëz është ajo ditë. 

Biletat e Madame Tussauds nuk kanë një afat kohor. Pasi të jeni brenda, mund të qëndroni për aq kohë sa dëshironi. 

Çfarë të presësh në Madame Tussauds

Dega e Madame Tussauds në Pekin është më e madhja nga katër në Azi – e vendosur në Hong Kong, Shanghai dhe Wuhan.

Muzeu i dyllit ofron një përzierje figurash kineze dhe perëndimore, nga yjet e filmit te atletët e deri te liderët botërorë.

Mund të takoni modelet reale të dyllit të më shumë se 100 personaliteteve tuaja të preferuara në Madame Tussauds në Pekin.


Kthehu në fillim


Çfarë duhet të shihni në Madame Tussauds Pekin

Ky muze fantastik dylli është i mbushur me zona të ndryshme argëtuese për t'u parë. 

Ju mund të bëni një pozë me yjet tuaj të preferuar ose të këndoni me muzikantë të famshëm. 

Udhëheqësit botërorë

Në këtë zonë, ju takoni liderë me ndikim nga e gjithë bota, si Barack Obama, Mbretëresha Elizabeth II dhe Duka dhe Dukesha e Kembrixhit. 

Shtrëngoni duart me këto personalitete udhëheqëse. 

Figurat sportive

Keni dashur ndonjëherë të luani kundër idhujve tuaj sportivë? 

Në Madame Tussauds, Pekin, jepni më të mirën dhe luani me sportistin tuaj të preferuar. 

Njihuni me "Iron Hammer" Lang Ping, "Princi i Gjimnastikës" Li Xiaopeng, Kobe Bryant, David Beckham, etj.

Shpirti Kinez

Njihuni me Master Hou Baolin, Master Mei Lanfang, Mr Lao She, Pan Shiyi, etj. 

Bëni fotografi me figura frymëzuese të Kinës, njerëzit që qëndrojnë pas zhvillimit të saj nxitës. 

Koncerti i ëndrrave të Pekinit Tussauds

Këndoni së bashku me Elvis Presley, Lady Gaga, Luhan dhe Cui Jian. 

Yjet televizive

Mos e humbisni mundësinë për të parë modele dylli reale të artistëve tuaj të preferuar televiziv si Wu Qilong – Yinzhen, Yang Lang, Yang Mi, etj.

Yjet e filmit

Keni përvojën e fundit të të famshmëve me Deng Chao, Audrey Hepburn, Jackie Chan, Leslie Cheung - Cheng Dieyi, etj. 

Vishni veshjet tuaja më të mira dhe pozoni me yjet tuaja ideale të filmit.

Top party

Merrni biletat VIP për një After Party me të gjithë personalitetet kryesore. 

Klikoni fotot me Benedict Cumberbatch, i njohur gjithashtu si Sherlock Holmes dhe Doctor Strange, yllin e dashur të filmit Johnny Depp, Kate Winslet, Leonardo DiCaprio, etj.


Kthehu në fillim


Si të shkoni në Madame Tussauds

Madame Tussauds Beijing ndodhet në rrethin Dongcheng të Pekinit, Kinë. 

Atraksioni është pesë minuta larg nga Dalja B ose C e Stacionit Qianmen.

Adresa e saj është Nr. 18 Qianmen Street, Dongcheng District, Pekin. Get Directions

Nëse keni ndërmend të vozitni, shkoni në lindje të Qianmen East Road dhe parkoni makinën tuaj në parkingun nëntokësor Xianyukou. 

By Bus

Autobusët e mëposhtëm do t'ju zbresin në rrugën Qianmen - 25, 8, 9, 17, 20, 22, 44, 48, 59, etj. 

By Train

Nga stacioni hekurudhor i Pekinit, merrni Linjën 2 dhe zbritni në Stacionin Qianmen dhe merrni daljen B ose C. 

Tërheqja është vetëm 5 minuta larg. 

Nëse vini nga Stacioni Hekurudhor i Pekinit Jugor, merrni Linjën 4 në Stacionin Xuanwumen, transferohuni në Linjën 2 dhe zbritni në Stacionin Qianmen.

Nga Stacioni Hekurudhor i Pekinit Verior, mund të merrni Linjën 7 në Stacionin Zhushikou, të dilni përmes daljes A dhe të ecni përgjatë linjës së këmbësorëve Qianmen për 10 minuta. 

Me metro

Mund të merrni Linjën 2, të zbrisni në Stacionin Qianmen dhe të ecni për 5 minuta për të arritur në Madame Tussauds. 

Ose mund të hipni në linjën 7, të zbrisni në stacionin Zhushikou, të niseni nga dalja A dhe të ecni në veri për 2 km (1.25 milje) për të arritur në Madame Tussauds Pekin.

Leximi Recommended
Çfarë është Madame Tussauds?
Historia e Muzeut të Dylli të Madame Tussaud
Si bëhen modelet e dyllit në Madam Tussauds?
Dhoma e Tmerrit në Madame Tussauds
FAQ rreth Madame Tussauds

Më shumë muze dylli të Madame Tussauds

AmsterdamBangkok
PekinBerlin
BlackpoolBudapest
ChongqingDelhi
DubaiLos Angjelos
Hong KongIstanbul
Las VegasLondër
NashvilleNju Jork
OrlandoPrague
San FranciskoShanghai
SingaporeSydney
TokioVienna
Wuhan

Sa e dobishme ishte ky post?

Kliko në një yll për ta vlerësuar atë!

Lini një koment