Madame Tussauds Delhi – biletat, çmimet, çfarë të presësh

4.7
(126)

Nëse doni t'i shtoni magjepsjes pushimeve tuaja në rajonin e Nju Delhi-NCR, mos kërkoni më larg se Madame Tussauds India.

Në muzeun kryesor të dyllit të Indisë, ju shihni teknika shekullore të dyllit dhe fërkoni supet me liderët botërorë, familjet mbretërore, politikanët, yjet e filmit, sportistët, etj. 

Është një mundësi fantastike për të bërë shumë foto me të famshëm, dhe fëmijëve dhe adoleshentëve u pëlqen mundësia për të bërë selfie me yje.

Madame Tussauds në Noida nuk është vetëm një muze, por një vend për t'i bërë realitet ëndrrat tuaja për takimin me idhujt tuaj.

Ky artikull ndan gjithçka që duhet të dini përpara se të blini biletat tuaja të Madame Tussauds Delhi.

Biletat kryesore

# Zonja Tussauds Delhi
# Turneu i Vjetër Delhi + Madame Tussauds
# Turneu i Nju Delhi + Madame Tussauds

Biletat e Madame Tussauds India

Turistët mund të blejnë biletat e tyre në vendin e vizitës së tyre ose rezervoni ato në internet.

Kur blini biletat tuaja online, nuk e humbni kohën në linjat e sportelit të biletave. 

Si funksionojnë biletat në internet 

Kur rezervoni biletat tuaja të Madame Tussauds India në internet, ju zgjidhni datën tuaj të vizitës. 

Menjëherë pas blerjes, do të merrni një email konfirmimi. 

Nuk ka nevojë për printime. 

Në ditën e vizitës, mund të shfaqni emailin e konfirmimit në telefonin tuaj dhe të hyni në muze. 

Këto bileta janë të vlefshme për datën e zgjedhur, por mund të futni në çdo kohë. 

Nëse plani juaj ndryshon, mund t'i riplanifikoni biletat tuaja në internet. 

Kostoja e biletave

Për shkak të shitjes së vazhdueshme, biletat e Madame Tussauds për vizitorët 12 vjeç e lart janë me çmim 750 Rs.

Fëmijët e moshës 3 deri në 11 vjeç paguajnë një çmim të zbritur prej 600 Rs.

Për fat të keq, muzeu i dyllit në kryeqytetin indian nuk ofron zbritje për studentët ose të moshuarit. 

Foshnjat nën dy vjeç nuk kanë nevojë për biletë hyrjeje. 

Bileta për të rritur (12+ vjeç): 1,005 ₹ (afërsisht 9.5 dollarë)
Biletë për fëmijë (3 deri në 11 vjeç): 840 ₹ (afërsisht 7.5 dollarë)

Turneu i Vjetër Delhi + Madame Tussauds

Përveç hyrjes në Muzeun Madame Tussauds, ky turne përfshin një turne privat të Delhit të Vjetër nga një udhërrëfyes me reputacion.

Ju shijoni Fortesën e lavdishme të Kuqe, bëni një udhëtim me rickshaw në Chandni Chowk dhe Raj Ghat dhe takoni modele dylli të të famshëmve tuaj të preferuar në të njëjtën ditë! 

Kalaja e Kuqe ose Lal Qila është kalaja historike në Delhi që ishte rezidenca e perandorëve Mughal. Kjo fortesë është ndërtuar nga viti 1638 deri në vitin 1648. Është më shumë se 300 vjet e vjetër! 

Chandni Chowk është shtëpia e dyqaneve të ndryshme të vogla dhe është një zonë tregtare me më shumë se një duzinë varietetesh rrobash, erëzash, stallash ushqimore etj. Është një nga tregjet më të ngarkuara dhe më të vjetra në Indi. Chandni Chowk ndodhet pranë Jama Masjid, një nga xhamitë më të mëdha në Indi.  

Raj Ghat është memoriali i Mahatma Gandhit dhe ndodhet pranë lumit Yuma. 

Kostoja e biletës

Bileta për të rritur (12+ vjeç): 22,700 ₹ (rreth 295 USD)
Biletë për fëmijë (3 deri në 11 vjeç): 16,800 ₹ (rreth 218 USD)

Fëmijët nën moshën 3 vjeç nuk kanë nevojë të blejnë bileta dhe një i rritur duhet të shoqërojë fëmijët nën 18 vjeç.

Turneu i Nju Delhi + Madame Tussauds

Ky kombinim i biletave përfshin hyrjen në Madame Tussauds dhe një turne në Nju Delhi - pjesa moderne e kryeqytetit indian.

Turneu i Nju Delhi përfshin vizita në varrin e Humanyun, Shtëpinë e Parlamentit dhe Portën e Indisë, Tempullin Birla dhe Qutub Minar. 

Shtëpia e Parlamentit është selia e Parlamentit të Indisë. 

Varri i Humayun është varri i perandorit Mughal Humayun, i porositur nga bashkëshortja e tij kryesore, Bega Begum.

Porta e Indisë është një memorial lufte i quajtur më parë "Kingsway". 

Tempulli Birla, i njohur në vend si Shri Laxmi Narayan Mandir, është ndër tempujt e famshëm hindu dhe një atraksion i preferuar për turistët. 

Qutub Minar është një minare dhe një kullë fitoreje e ndërtuar në vitin 1193. Me 72.5 metra (238 këmbë), është një nga minaret më të larta në botë.

Kostoja e biletës

Bileta për të rritur (12+ vjeç): 23,000 ₹ (rreth 299 USD)
Biletë për fëmijë (3 deri në 11 vjeç): 17,050 ₹ (rreth 221 USD)

Fëmijët nën tre vjeç nuk duhet të blejnë bileta dhe një i rritur duhet të shoqërojë të gjithë fëmijët nën 18 vjeç.


Kthehu në fillim


Koha më e mirë për të vizituar

Koha më e mirë për të vizituar Madame Tussauds të Noidës është sapo të hapen në orën 10 të mëngjesit ose ndërmjet orës 2:5 dhe XNUMX:XNUMX.

Meqenëse zakonisht duhen 90 minuta për të eksploruar atraksionin, edhe nëse filloni në orën 5:XNUMX, do të përfundoni përpara se të mbyllet Muzeu i Dylli.

Muzeu Madame Tussauds në Indi është plot me turistë ose vizitorë gjatë fundjavave dhe pushimeve shkollore. 

Nëse preferoni muze të qetë ose dëshironi më pak turmë, koha më e mirë për të vizituar është nga janari në mars dhe nga shtatori në nëntor. 

Sa kohë duhet

Mysafirët zakonisht shpenzojnë rreth 60 minuta duke eksploruar ekspozitat e ndryshme në muzeun e dyllit Madame Tussauds në Noida.

Meqenëse është një turne i vetë-drejtuar, kohëzgjatja e qëndrimit tuaj varet nga koha që kaloni në ekspozita dhe sa e mbushur me njerëz është në atë ditë. 

Biletat e Madame Tussauds nuk kanë një afat kohor. Pasi të jeni brenda, mund të qëndroni për aq kohë sa dëshironi. 

Çfarë të presësh në Madame Tussauds

Mund të takoni modelet reale të dyllit të më shumë se 50 personaliteteve tuaja të preferuara në Madame Tussauds India.

Qoftë aktori legjendar indian Amitabh Bachan apo ylli i Hollivudit Will Smith, ju mund të takoni çdo personazh të famshëm që dëshironi në këtë muze dylli të Madame Tussauds në Delhi. 

Mund të lëshosh disa beat me Diljit Doshan ose të klikosh një selfie me Sunny Leone. 

Këto statuja dylli të ngjashme me jetën duken më reale se vetë aktorët aktualë!


Kthehu në fillim


Çfarë duhet të shihni në Madame Tussauds India

Muzeu i dyllit Tussauds në Noida sjell në jetë ngjyrat e shumta të të famshmëve. 

Muzeu ka zona të ndryshme për të shijuar të gjithë. 

Zona sportive 

Zona sportive përfshin kriketistin e famshëm indian të shekullit Kapil Dev dhe futbollistin e preferuar Lionel Messi. 

Do të shihni gjithashtu lojtarë të famshëm të kriketit si Kholi dhe Sachin.

Bollywood

Yjet e famshëm të kinemasë Hindi kërcejnë dhe pozojnë në këtë zonë. 

Ju do të gjeni yjet më të dëshirueshëm dhe më përrallor të Bollywood-it këtu. 

Filmi dhe TV 

Kemi disa nga personalitetet më të shquara të ekraneve të argjendta, si Anil Kapoor, Kapil Sharma dhe të dashurit e fëmijëve Motu dhe Patlu. 

Muzikë 

Këndoni mushkëritë tuaja me Justin Beiber, Sonu Nigam, Lady Gaga dhe legjendën e kërcimit Michael Jackson. 

Një listë 

Bëhuni në linjë me disa nga të famshëm të listës A të botës, megayje nga Bollywood dhe Hollywood, e gjithë paketa!

Njihuni me Tom Cruise ose bukuroshen Angelina Jolie. 

Bëni foto me Leonardo De Capricho ose bëni një pozë me Will Smith. 

udhëheqësit 

Takoni disa nga udhëheqësit më me ndikim të Indisë gjatë historisë. Të tilla si APJ Abul Kalam, Mahatma Gandhi, etj.

Letërsia e vjetër greke e romake 

Takoni personalitete klasike si Madhubala, Raj Kapoor dhe Marilyn Monroe.


Kthehu në fillim


Si të shkoni në Madame Tussauds

Madame Tussauds India ndodhet në katin e 4-të të qendrës tregtare DLF Mall of India në Noida. Get Directions

Stacioni më i afërt është Stacioni i metrosë Noida Sector 18 ndodhet në linjën blu të metrosë së Delhi.

Stacioni është 1 km (dy të tretat e një milje) nga muzeu i dyllit dhe një taksi mund t'ju çojë atje në më pak se tre minuta. 

Ju gjithashtu mund të ecni distancën në më pak se dhjetë minuta. 

Qendra tregtare DLF e Indisë ka parkim në bodrum.

Leximi Recommended
Çfarë është Madame Tussauds?
Historia e Muzeut të Dylli të Madame Tussaud
Si bëhen modelet e dyllit në Madam Tussauds?
Dhoma e Tmerrit në Madame Tussauds
FAQ rreth Madame Tussauds

Më shumë muze dylli të Madame Tussauds

AmsterdamBangkok
PekinBerlin
BlackpoolBudapest
ChongqingDelhi
DubaiLos Angjelos
Hong KongIstanbul
Las VegasLondër
NashvilleNju Jork
OrlandoPrague
San FranciskoShanghai
SingaporeSydney
TokioVienna
Wuhan

Sa e dobishme ishte ky post?

Kliko në një yll për ta vlerësuar atë!

Lini një koment