Madame Tussauds Prague – biletat, çmimet, çfarë të shikoni

4.8
(159)

Nëse dëshironi t'i shtoni magjepsjes pushimeve tuaja në Republikën Çeke, mos kërkoni më larg se Madame Tussauds Prague.

Në muzeun e dyllit të Pragës, ju shihni teknika shekullore të dyllit dhe fërkoni supet me liderët botërorë, familjet mbretërore, politikanët, yjet e filmit, sportistët, etj. 

Është një mundësi fantastike për të bërë shumë foto me të famshëm, dhe fëmijëve dhe adoleshentëve u pëlqen mundësia për të bërë selfie me yje.

Madame Tussauds në Pragë nuk është vetëm një muze, por një vend për t'i bërë realitet ëndrrat tuaja për takimin me idhujt tuaj.

Ky artikull ndan gjithçka që duhet të dini përpara se të blini biletat tuaja të Madame Tussauds Pragë.

Çfarë të presësh në Madame Tussauds

Madame Tussauds në Pragë do t'ju kthejë pas në kohë në Pragën mesjetare.

Do të jeni duke udhëtuar në kohën e Charles VI dhe Mist Jan Hus.

Ju mund të takoni modelet e dyllit në jetën reale të më shumë se 40 personaliteteve tuaja të preferuara në Madame Tussauds në Pragë.

Tussauds në Republikën Çeke ofrojnë gjithçka nga moderne në të kaluarën, nga muzika në art. 

Disa nga personazhet e famshëm bashkëkohorë që mund të prisni të takoni këtu janë Jim Carrey, George Clooney, Bruce Willis, David Beckham, etj. 

Ju gjithashtu mund të shihni figura historike dhe mitike të Republikës Çeke, si Charles IV, Jan Hus, Vaclav Havel, Franz Kafka, Tomas Garrigue Masaryk, etj. 

Mos harroni të mbani në shtëpi një statujë dylli të dorës tuaj nga banaku i dyllit në Madame Tussauds Pragë. 


Kthehu në fillim


Biletat e Madame Tussauds në Pragë

Turistët mund të blejnë biletat e tyre të Madame Tussauds në vendin e ngjarjes ose rezervoni ato në internet

Si funksionojnë biletat në internet

Kur rezervoni biletat tuaja të Madame Tussauds Pragë në internet, ju zgjidhni datën tuaj të vizitës. 

Menjëherë pas blerjes, do të merrni një email konfirmimi. 

Nuk ka nevojë për printime. 

Në ditën e vizitës, mund të shfaqni emailin e konfirmimit në telefonin tuaj dhe të hyni në muze. 

Këto bileta janë të vlefshme për datën e zgjedhur, por mund të futni në çdo kohë. 

Nëse plani juaj ndryshon, mund t'i riplanifikoni biletat tuaja në internet. 

Kostoja e biletave

Biletat për vizitorët 16 vjeç e lart kushtojnë 290 CZK. 

Biletat me zbritje për fëmijët nën 15 vjeç, studentët nën 26 vjeç dhe të moshuarit mbi 65 vjeç kushtojnë 200 CZK.

Kombinimi familjar është më i përshtatshmi për dy të rritur dhe dy fëmijë nën 15 vjeç dhe kushton 750 CZK.

Kur blini bileta në internet, kurseni kohën tuaj nga humbja e kotë në linjat e sportelit.


Kthehu në fillim


Orari i punës

Praga Madame Tussauds hapet në orën 10 të mëngjesit dhe mbyllet në orën 8:XNUMX çdo ditë të javës. 

Hyrja e fundit është në orën 7.15:45, në mënyrë që vizitorët të kenë të paktën XNUMX minuta për të parë se çfarë është në ekran.

Koha më e mirë për të vizituar 

Koha më e mirë për të vizituar Madame Tussauds të Pragës është sapo të hapen në orën 10 të mëngjesit ose ndërmjet orës 2:5 dhe XNUMX:XNUMX.

Meqenëse zakonisht duhen 90 minuta për të eksploruar atraksionin, edhe nëse filloni në orën 5:XNUMX, do të përfundoni përpara se të mbyllet Muzeu i Dylli.

Muzeu Madame Tussauds në Pragë është plot me turistë ose vizitorë gjatë fundjavave dhe pushimeve shkollore. 

Sa kohë duhet

Mysafirët zakonisht shpenzojnë rreth 60 minuta duke eksploruar ekspozitat e ndryshme në muzeun e dyllit Madame Tussauds në Pragë. 

Meqenëse është një turne i vetë-drejtuar, kohëzgjatja e qëndrimit tuaj varet nga koha që kaloni në ekspozita dhe sa e mbushur me njerëz është në atë ditë. 

Biletat e Madame Tussauds nuk kanë një afat kohor. Pasi të jeni brenda, mund të qëndroni për aq kohë sa dëshironi. 

Si të arrini në muzeun e dyllit

Muzeu Madame Tussauds në Pragë ndodhet në Staré Město, Pragë në Crezchia. 

Adresa e saj është Celetná 555/6, 110 00 Staré Město, Czechia. Get Directions

Ajo është një-minuta në këmbë larg nga Kisha e Zojës Para Tyn

Tre ndalesa të tramvajit - Sheshi WenceslasSheshi i Qytetit të Vjetërdhe Sheshi i Republikës janë një 10-minuta në këmbë larg. 

Linjat më të afërta të metrosë janë Linja A (MustekStratromestka) dhe Linja B (Mustek, Namesti Republiky).


Kthehu në fillim


Yjet për të parë në Madame Tussauds Pragë

Muzeu i dyllit të Pragës ofron më shumë se 40 personalitete nga bota e famës.

Këto statuja dylli shfaqen në pesë zona të ndryshme për t'i eksploruar dhe shijuar vizitorët. 

Zona mesjetare e Pragës

Zona mesjetare në Muzeun e Pragës

Në Zonën Mesjetare, ju rivizitoni historinë dhe zbuloni Pragën e vjetër. 

Ju mund të prisni me padurim të takoni personalitete të lashta si Tycho Brahe dhe Golem. 

Bëni një foto me katër gratë mbretërore dhe argëtohuni në zonën e vjetër të Pragës.

Image: Madametussaudsprague.cz

Zona e Kulturës

Tomas Garrigue Masaryk në Madame Tussauds

Ju mund të shihni personalitete të famshme si Albert Einstein dhe Salvador Dali në Zonën e Kulturës. 

Ose ndoshta do të dëshironit të klikoni një foto me Dalai Lama dhe të takoni Vaclav Havel. 

Kjo zonë shfaq nëntë modele të ndryshme dylli të personaliteteve kritike kulturore. 

Image: Madametussaudsprague.cz

Zonë Sportive

Statuja prej dylli e David Beckham

Mund të boksosh me Mohammad Alim në Zonën Sportive dhe të regjistrosh një video.

Mos harroni të bëni shumë foto me David Beckham dhe Dominik Hasek. 

Image: Madametussaudsprague.cz

Zona e Muzikës

Statuja e Freddie Mercury në muzeun e dyllit të Pragës

Këndoni dhe kërceni me yjet tuaj të preferuar të popit.

Qoftë një romancë e keqe me Lady Gaga-n apo Moon duke ecur me Michael Jackson, kjo zonë i ka të gjitha. 

Ju gjithashtu mund të shihni Freddie Mercury, Bono, Lenny Kravtiz dhe Justin Beiber. 

Ju mund të uleni me yllin tuaj të preferuar në këtë zonë. 

Image: Madametussaudsprague.cz

FilmZone

George Clooney në muzeun e dyllit

Nëse jeni të çmendur pas filmave, atëherë Film Zone është për ju! 

Kjo zonë ka më shumë se dhjetë modele dylli të megayjeve të filmit. 

Ju mund të shpëtoni botën me Tom Cruise, të bisedoni me George Clooney ose të bëni një foto me Julia Roberts. 

Brad Pitt, Jim Carrie, Bruce Willis, Charlie Chaplin dhe shumë statuja të tjera janë gjithashtu në këtë zonë. 

Image: Madametussaudsprague.cz

Leximi Recommended
Çfarë është Madame Tussauds?
Historia e Muzeut të Dylli të Madame Tussaud
Si bëhen modelet e dyllit në Madam Tussauds?
Dhoma e Tmerrit në Madame Tussauds
FAQ rreth Madame Tussauds

Më shumë muze dylli të Madame Tussauds

AmsterdamBangkok
PekinBerlin
BlackpoolBudapest
ChongqingDelhi
DubaiLos Angjelos
Hong KongIstanbul
Las VegasLondër
NashvilleNju Jork
OrlandoPrague
San FranciskoShanghai
SingaporeSydney
TokioVienna
Wuhan

Sa e dobishme ishte ky post?

Kliko në një yll për ta vlerësuar atë!

Lini një koment