Çfarë është Madame Tussauds?

4.9
(92)

Madame Tussauds është një zinxhir i njohur botëror i muzeve dylli i themeluar nga Marie Tussaud, një skulptore e aftë dylli. 

Muzeu origjinal, i themeluar në 1835, ndodhet në Londër, por sot ka muze të Madame Tussauds në qytete të shumta anembanë globit, duke përfshirë Nju Jorkun, Sidnein, Amsterdamin dhe Hong Kongun.

Muzetë janë të famshëm për figurat e tyre të gjalla dylli të figurave historike, të famshëm, yje sporti dhe personalitete të tjera të shquara. 

Vizitorët e muzeut mund të shohin dhe të bëjnë foto të figurave jashtëzakonisht të gjalla. 

Disa vende përfshijnë gjithashtu ekspozita interaktive, seksione tematike dhe përvoja zhytëse.

Sot, marka Madame Tussauds është në pronësi të Merlin Entertainments, një kompani me bazë në Britani që operon shumë atraksione të tjera në mbarë botën.

Çfarë të presësh në Madame Tussauds

Familje mbretërore në Madame Tussauds në Londër
Image: Madametussauds.com

Në Madame Tussauds, vizitorët mund të presin një përvojë unike dhe interaktive të mbushur me skulptura të gjalla prej dylli të të famshëmve me famë botërore, figurave historike, yjeve të sportit dhe personazheve ikonë nga kultura popullore.

Këtu janë disa nga karakteristikat kryesore që ka të ngjarë të hasni:

Figura dylli të famshëm: Një nga atraksionet kryesore është mundësia për të "takuar" dhe për të bërë foto me figura dylli tepër të gjalla të të famshëmve, duke përfshirë aktorë, muzikantë, atletë dhe liderë botërorë.

Eksperienca interaktive: Shumë vende të Madame Tussauds ofrojnë ekspozita interaktive ku mund të futeni në skena ikonë të filmave të rikrijuar ose të përjetoni aktivitete të tjera praktike.

Ekspozita historike dhe kulturore: Do të gjeni figura dylli të njerëzve me ndikim nga historia, duke ofruar një pasqyrë magjepsëse në epoka dhe kultura të ndryshme.

Zonat me tematikë: Shumë muze janë të ndarë në zona të ndryshme, secila kushtuar një teme të ndryshme si yjet e Hollivudit, heronjtë e sportit, figurat mbretërore, legjendat e muzikës dhe më shumë.

Dhoma e Tmerreve: Me origjinë nga puna e hershme e Madame Tussaud gjatë Revolucionit Francez, kjo ekspozitë (e gjetur në disa vende) paraqet figura të kriminelëve të famshëm dhe rikrijon skena të tmerrshme historike.

Shikoni prapaskenat: Disa vende ofrojnë një vështrim në mënyrën se si janë bërë figurat e dyllit, duke zbuluar procesin e detajuar të skulpturës, pikturës dhe veshjes së kostumeve.

Përvoja 360 gradë: Disa vende ofrojnë përvoja zhytëse, si kinemaja 4D e Marvel Super Heroes në vendndodhjen e Londrës ose shëtitja me varkë Spirit of Singapore në Madame Tussauds Singapore.

Vini re se ekspozitat mund të ndryshojnë nga një vend në tjetrin, duke reflektuar kulturën lokale, historinë dhe figurat bashkëkohore me rëndësi. 

Përvoja mund të jetë shumë argëtuese, veçanërisht nëse shijoni mundësitë e fotove me figurat e të famshmëve tuaj të preferuar.

Sigurohuni që të lexoni më shumë rreth muzeut specifik të Madame Tussauds që planifikoni të vizitoni për informacionin më të përditësuar mbi ekspozitat e tyre dhe çdo ngjarje apo veçori të veçantë.

Leximi Recommended
Çfarë është Madame Tussauds?
Historia e Muzeut të Dylli të Madame Tussaud
Si bëhen modelet e dyllit në Madam Tussauds?
Dhoma e Tmerrit në Madame Tussauds
FAQ rreth Madame Tussauds

Më shumë muze dylli të Madame Tussauds

AmsterdamBangkok
PekinBerlin
BlackpoolBudapest
ChongqingDelhi
DubaiLos Angjelos
Hong KongIstanbul
Las VegasLondër
NashvilleNju Jork
OrlandoPrague
San FranciskoShanghai
SingaporeSydney
TokioVienna
Wuhan

Sa e dobishme ishte ky post?

Kliko në një yll për ta vlerësuar atë!

Lini një koment