Madame Tussauds Blackpool – biletat, çmimet, çfarë të presësh

4.9
(196)

Nëse doni t'i shtoni magjepsjes pushimeve tuaja në Angli, mos kërkoni më larg se Madame Tussauds Blackpool.

Në muzeun e dyllit të Blackpool-it, ju shihni teknika shekullore të dyllit dhe fërkoni supet me liderët botërorë, familjet mbretërore, politikanët, yjet e filmit, sportistët, etj. 

Është një mundësi fantastike për të bërë shumë foto me të famshëm, dhe fëmijëve dhe adoleshentëve u pëlqen mundësia për të bërë selfie me yje.

Madame Tussauds në Blackpool, Lancashire, nuk është vetëm një muze, por një vend për t'i bërë realitet ëndrrat tuaja për të takuar idhujt tuaj.

Ky artikull ndan gjithçka që duhet të dini përpara se të blini biletat tuaja Madame Tussauds Blackpool.

Biletat kryesore

# Madame Tussauds Blackpool

Biletat Madame Tussauds Blackpool

Turistët mund të blejnë biletat e tyre në vendin e ngjarjes në ditën e vizitës së tyre ose blini ato në internet.

Kur blini biletat tuaja online, përfitoni një zbritje prej rreth 10% në çmimet e portës dhe shmangni humbjen e kohës në linjat e sportelit.

Si funksionojnë biletat në internet

Kur rezervoni biletat tuaja të Muzeut Madame Tussauds Blackpool në internet, ju zgjidhni datën dhe orën tuaj të vizitës.

Menjëherë pas blerjes, do të merrni postën e konfirmimit. 

Nuk ka nevojë për asnjë printim. 

Ju mund të tregoni postën tuaj të konfirmimit në telefonin tonë dhe të hyni në Muze gjatë vizitës. 

Çmimet e biletave

Çmimet e biletave të Madame Tussauds Blackpool ndryshojnë për të gjitha grupmoshat. 

Bileta për të rritur (15+ vjeç): £19.50
Biletë për fëmijë (5 deri në 14 vjeç): £17.50
Bileta për foshnja (deri në 4 vjet): Hyrja e lirë

Zbritje të biletave

Bileta e Madame Tussauds Blackpool për të rritur për vizitorët e moshës 15 vjeç e lart kushton 19.50 £, por fëmijët e moshës 5 deri në 14 vjeç marrin një zbritje prej 2 £ dhe paguajnë vetëm 17.50 £.

Kur blini biletat tuaja online, të paktën një ditë përpara, ju kualifikoheni për uljen 10% të çmimit të biletës. 

Turistët që blejnë biletat e tyre në vendin e takimit në ditën e vizitës së tyre paguajnë më shumë. 


Kthehu në fillim


Orari i punës

Muzeu i dyllit Madame Tussauds në Blackpool hapet në orën 10 ose 11 dhe mbyllet në orën 4 ose 5, në varësi të orarit të ditës. 

Hyrja e fundit është gjithmonë një orë para kohës së mbylljes.

Koha më e mirë për të vizituar

Është më mirë të vizitoni muzeun Madame Tussauds të Blackpool në një ditë jave në orën 10:XNUMX. 

Muzeu i dyllit është më i qetë në mëngjes herët ose pasdite vonë. 

Atraksioni popullor turistik mbushet me njerëz gjatë fundjavave dhe festave të shkollës. 

Sa kohë duhet

Mysafirët zakonisht shpenzojnë rreth 90 minuta duke eksploruar ekspozitat e ndryshme në Madame Tussauds të Blackpool. 

Meqenëse është një turne i vetë-drejtuar, kohëzgjatja e vizitës suaj varet nga koha që kaloni në secilën prej ekspozitave dhe sa e mbushur me njerëz është ajo ditë. 

Biletat e Madame Tussauds nuk kanë një afat kohor. Pasi të jeni brenda, mund të qëndroni për aq kohë sa dëshironi. 

Çfarë të presësh në Madame Tussauds

Ju mund të takoni modelet e dyllit në jetën reale të më shumë se 80 personaliteteve tuaja të preferuara në Madame Tussauds në Blackpool. 

Ju mund të bëni selfie me kopje reale të disa prej fytyrave më të njohura në botë, duke filluar nga politikanët, yjet e sportit, ikonat historike, aktorët, muzikantët, etj.

Madame Tussauds Blackpool do t'ju befasojë me shumë argëtim, foto dhe sfida. Takoni personazhet tuaja të preferuara imagjinare ose aktorët e famshëm. 

Qoftë Britney Spears apo David Jason, përgatituni të keni një ditë të paharrueshme në Madame Tussauds. 


Kthehu në fillim


Yjet për të parë në Madame Tussauds Blackpool

Në Muzeun Tussauds, do të shihni yje dhe personalitete të famshme nga e gjithë bota. 

Argëtim

Njihuni me të dashurin e Britanisë, David Jason, klikoni fotot me inspektorin Morse i njohur si John Thaw CBE. 

Zgjidh një skenë krimi me detektivin Jane nga Prime Suspect dhe pozo me Brian Cox. 

Royal Royals

Nëse nuk mund të takoni mbretëreshën e vërtetë Elizabeth II, atëherë mos u shqetësoni. 

Ju ende mund të keni mundësinë të bëni fotografi me modelin e saj dylli në Blackpool Madame Tussauds. 

Ju gjithashtu keni mundësinë të takoni Dukën dhe Dukeshën e Kembrixhit. 

Zona e Muzikës

Këndoni dhe kërceni me Ed Sheeran ose pozoni me Ariana Grande, takoni Freddie Mercury dhe takoni me Britney Spears dhe Michael Jackson. 

Këndi i komedisë

Njihuni me figura të ndryshme që mbajtën buzëqeshjen në të gjithë Britaninë për vite me radhë – nga Keith Lemon te mbreti i komedisë, John Bishop. 

Kjo zonë me siguri do t'ju bëjë të buzëqeshni, ashtu siç këta aktorë humori kanë bërë të qeshë të gjithë Britaninë për dekada të tëra.

Yjet e Sportit

Mos e humbisni rastin të takoni disa nga yjet më të mëdhenj të sportit botëror si Joe Hart, Nicola Adams OBE, etj.

Bota e Filmit

Takoni Lordin Granthamaka, askush tjetër përveç Hugh Bonneville dhe ET, në këtë zonë magjike të filmave dhe filmave. 


Kthehu në fillim


Zonat e përvojës në Blackpool Tussauds

A keni dashur ndonjëherë të hidheni brenda komikeve të mrekullueshme dhe të luftoni me superheronjtë? 

Apo ndoshta keni dashur të jetoni skenat në filmat e famshëm? 

Madame Tussauds Blackpool do t'i kthejë ëndrrat tuaja në realitet me këto Zona Përvoje. 

Universi i Marvel

Njihuni me superheronjtë tuaj! Nga Captain Marvel te Spiderman, kjo zonë ka gjithçka që keni dashur ndonjëherë. Luftoni zuzarët e këqij me Thor, Groot, Hulk dhe Rocket Racoon. 

Rreptësisht vijnë vallëzimi

Njihuni me gjyqtarin Craig Revel Horwood dhe prezantueset e Strictly, Tess Daly dhe Claudia Winkleman.  

Rruga e kurorëzimit

Njihuni me Hilda Ogden, Jack dhe Vera Duckworth, Michelle Connor, Ken Barlow, etj. 

Doctor Who

Këtu takoni engjëjt që qajnë, udhëtoni në TARDIS dhe bëni një foto me Doktorin e gjashtëmbëdhjetë. 

Unë jam një njeri i famshëm… Më largoni nga këtu!

Pozoni me të famshmit ose sfidoni njëri-tjetrin në gjyqin e Bush Tucker. Ju jeni personazhi i famshëm në shfaqje tani! 

Dantdm

Njihuni me lojtarin e famshëm dhe personalitetin e youtube, DanTDM. Ai është i njohur për të luajtur Minecraft, Roblox dhe pokemon. 

Si të arrini në Tussauds në Blackpool

Muzeu i dyllit Madame Tussauds Blackpool ndodhet në 89 Promenade, Lancashire FY1 5AA, Mbretëria e Bashkuar.

Adresa e saj është 89 Promenade, Blackpool FY1 5AA, England. Get Directions

Tërheqja është një minutë larg nga stacioni i autobusit Central Pier. 

Ndiqni M55 në rrugën e shëtitores dhe merrni daljen e dytë në rrethrrotullim nëse planifikoni të vozitni. 

Me tramvaj

Merrni një tramvaj nga Promenade dhe zbritni në stacionin Central Pier. Tërheqja është vetëm një minutë larg.

By Train

Stacioni hekurudhor i Blackpool North është një milje nga muzeu i dyllit, dhe turistët mund të ecin distancën në 18 minuta. 

Ju mund të merrni një tren të drejtpërdrejtë për në Blackpool përmes hekurudhës veriore.

By Bus

Rrugët e autobusit 1, 10 dhe 11 ju çojnë pranë Madame Tussauds më të afërt në Blackpool. 

Njëri nga autobusët do t'ju zbresë në të gjithë vendin, dhe të tjerët do t'ju zbresin 2 minuta larg atraksionit.

Leximi Recommended
Çfarë është Madame Tussauds?
Historia e Muzeut të Dylli të Madame Tussaud
Si bëhen modelet e dyllit në Madam Tussauds?
Dhoma e Tmerrit në Madame Tussauds
FAQ rreth Madame Tussauds

Më shumë muze dylli të Madame Tussauds

AmsterdamBangkok
PekinBerlin
BlackpoolBudapest
ChongqingDelhi
DubaiLos Angjelos
Hong KongIstanbul
Las VegasLondër
NashvilleNju Jork
OrlandoPrague
San FranciskoShanghai
SingaporeSydney
TokioVienna
Wuhan

Sa e dobishme ishte ky post?

Kliko në një yll për ta vlerësuar atë!

Lini një koment