Dhoma e Tmerrit në Madame Tussauds

4.8
(86)

"Dhoma e tmerreve" është një pjesë unike e muzeut të dyllit Madame Tussauds në Londër. 

Seksioni nuk është vetëm i popullarizuar nga vizitorët, por gjithashtu përfaqëson origjinën historike të Madame Tussauds.

Koncepti daton në rrënjët e Madame Tussaud, themelueses së muzeve të dyllit.

Gjatë Revolucionit Francez, Marie Tussaud u detyrua të krijonte maska ​​vdekjeje të viktimave të famshme të gijotinës, duke përfshirë Mbretin Louis XVI, Mbretëreshën Marie Antoinette dhe shumë të tjerë. 

Këto maska ​​u shfaqën në atë që ajo e quajti "Caverne des Grands Voleurs" (Shpella e Hajdutëve të Mëdhenj), një pararendës i Dhomës moderne të Tmerrimeve.

Pasi u transferua në Londër në 1802, ajo i prezantoi këto maska ​​audiencës britanike përmes ekspozitës së saj udhëtuese të dyllit.

Ajo do të udhëtonte me ekspozitën e saj të kokave të prera dhe trupave të gjymtuar prej dylli për 33 vjet përpara se të krijonte një marrëveshje të përhershme. 

Kur muzeu i përhershëm i Madame Tussauds u përurua në Londër në 1835, Dhoma e Tmerrit ishte një nga ekspozitat origjinale.

Dhoma e Tmerrit hiqet

Dhoma e Tmerrit ishte pjesë e Madame Tussauds në Londër për gati dy shekuj përpara se të hiqej në vitin 2016.

Sherlock Holmes Experience më miqësore me familjen e zëvendësoi atë, por gjithashtu u mbyll pas disa vitesh. 

Rikthehet Dhoma e Tmerrit

Pas gjashtë vitesh mbyllje në arkivat e Madam Tussauds, ekspozitat e Dhomës së Tmerrit u shfaqën sërish në tetor 2022.

Dhoma e re do të përfshijë disa nga kriminelët më famëkeq të kryeqytetit nga 150 vitet e fundit.

Çfarë është në ekspozitë në Dhomën e Tmerrit

Dhoma e Tmerrit ishte një seksion i diskutueshëm, por ishte gjithashtu një nga më të njohurit.

Ai përmban figura dylli të disa prej kriminelëve dhe vrasësve më famëkeq në histori dhe skena të torturave dhe ekzekutimeve.

Ne rendisim disa nga ekspozitat më të njohura më poshtë - 

Binjakët Kray

Ronnie dhe Reggie Kray, vëllezër binjakë identikë, u ulën në epiqendrën e krimit të organizuar në East End të Londrës nga fundi i viteve 1950 deri në 1967. 

Fakti dhe ndikimi i tyre u endën në strukturën e botës së krimit të qytetit, emrat e tyre sinonim të fuqisë dhe frikës.

Në vitin 1966, reputacioni i Ronnie Kray u dënua për vrasjen e një anëtari të bandës së East End, dhe vitin e ardhshëm Reggie Kray u shpall fajtor për një vrasje të veçantë. 

Të dy u dënuan me burgim të përjetshëm për krimet e tyre të tmerrshme, duke shënuar fundin e mbretërimit të tyre të terrorit në East End.

John 'Reg' Christie

John Reginald Halliday Christie ishte një figurë famëkeqe, famëkeq për një seri vrasjesh të tmerrshme në rezidencën e tij në Rillington Place, Notting Hill, gjatë viteve 1940 dhe fillim të viteve 1950. 

Ai u konfirmua se u kishte dhënë fund brutalisht jetës së gjashtë personave, megjithëse dyshimet vazhdojnë se numri aktual mund të ketë qenë më i lartë me dy.

Një nga aspektet më rrëqethëse të krimeve të Christie ishte ekzekutimi i gabuar i fqinjit të tij, Timothy Evans, në vitin 1950. 

Evans u akuzua në mënyrë të rreme dhe përfundimisht u var për disa nga vrasjet e kryera në të vërtetë nga Christie. 

Christie u shpall fajtor dhe u var në 1953. 

John haigh

John haigh
Image: Madametussauds.com

John George Haigh, i njohur zakonisht si Vrasësi i Bathit Acid, ishte një figurë e tmerrit dhe urrejtjes në fund të viteve 1940. 

Midis 1944 dhe 1949, Haigh u dënua zyrtarisht për marrjen brutalisht të jetës së gjashtë individëve. 

Megjithatë, rrëfimet e tij zbuluan një realitet të tmerrshëm; ai pretendoi se kishte vrarë nëntë persona.

Mënyra e veprimit të Haigh ishte jashtëzakonisht e tmerrshme. Ai do t'i asgjësonte trupat e viktimave të tij duke përdorur acid sulfurik, i cili i dha atij emrin Acid Bath Murderer.

Dennis nilsen

Dennis Nilsen u dënua për disa krime të tmerrshme në Londrën Veriore midis 1978 dhe 1983. 

Ai u shpall fajtor për gjashtë vrasje dhe dy vrasje në tentativë, të gjithë të rinj dhe djem. 

Në një moment, Nilsen pretendoi se kishte vrarë deri në pesëmbëdhjetë individë, duke hedhur një hije më të errët mbi trashëgiminë e tij tashmë të tmerrshme.

Historia e Dennis Nilsen thekson gjithashtu një aspekt të diskutueshëm dhe shqetësues të zbatimit të ligjit. 

Aktivistët kanë argumentuar se policia nuk i trajtoi zhdukjet e të rinjve me seriozitetin që meritonin për shkak të paragjykimeve të tyre ndaj komunitetit gay.

Ruth Ellis

Ruth Ellis u turpërua në korrik 1955 kur u var për vrasjen me paramendim të të dashurit të saj. 

Në gjyqin e saj në Old Bailey, Ellis ndau një rrëfim të zymtë të marrëdhënies së saj me viktimën, duke përshkruar një model abuzimi të shkaktuar ndaj saj nga i ndjeri.

Varja e Ellis shënoi një moment historik të rëndësishëm në historinë ligjore britanike, pasi ajo u bë gruaja e fundit që u ekzekutua në vend. 

Dr Hawley Harvey Crippen

Dr. Hawley Harvey Crippen, një mjek amerikan me banim në Londrën Veriore, pati fatin e tij të zymtë në nëntor 1910 kur u var për vrasjen e gruas së tij, një shoku amerikan dhe aktore. 

Trupi i saj u zbulua në një gjendje të tmerrshme, i varrosur nën dyshemenë me tulla të bodrumit të shtëpisë së tyre në Holloway.

Hetimi për zhdukjen e gruas së Crippen u nxit nga miqtë e saj, të cilët i konsideruan të dyshimta pretendimet e Crippen se ajo ishte zhvendosur në SHBA. 

Crippen dhe zonja e tij ishin maskuar dhe ikën nga MB. Megjithatë, plani i tyre i arratisjes u prish në Kanada, ku ata u kapën dhe u arrestuan. 

Jack Ripper

Jack The Ripper
Image: Dailystar.co.uk

Jack the Ripper është ndër kriminelët më famëkeq, duke evokuar imazhe të rrugëve me hije, me mjegull dhe vrasje rrëqethëse dhe të pazbardhura. 

I dyshuar për vrasjen e të paktën pesë grave në East End të Londrës, veçanërisht në dhe rreth distriktit Whitechapel, në 1888, Jack the Ripper nuk u kap kurrë zyrtarisht ose nuk u identifikua përfundimisht.

Megjithatë, bazuar në një kombinim të provave historike të dokumentuara mirë dhe teorive më të fundit, identiteti i Jack the Ripper në Chamber of Horrors të Madame Tussauds merr formën e Aaron Kosminskit. 

Kosminski, fillimisht një berber nga Polonia, kishte emigruar në Angli në vitet 1880, afërsisht në të njëjtën kohë që ndodhën vrasjet e tmerrshme.

Mary Pearcey

Mary Pearcys Pram
Image: Madametussauds.com

Në fund të shekullit të 19-të, një vrasje e tmerrshme tronditi Londrën viktoriane. 

Në vitin 1890, një grua e quajtur Mary Eleanor Pearcey kreu një akt të tmerrshëm dhune. 

E motivuar nga një pasion i shtrembëruar, Pearcey vrau gruan dhe fëmijën e të dashurit të saj, Frank Hogg. 

Detajet rrëqethëse të krimit zbuluan një përdorim të keq të një objekti të përditshëm - një karrocë fëmijësh.

Pearcey përdori këtë karrocë në dukje të pafajshme për të transportuar trupat e pajetë të viktimave të saj nën mbulesën e natës. 

Pas hetimit, karroca gjeti rrugën e kthimit në duart e Frank Hogg të pikëlluar. 

Marie Tussaud e bleu karrocën nga Hogg për 25 £, duke u siguruar që ky simbol rrëqethës i krimit të një nëne të bëhej pjesë e ekspozitës së saj famëkeqe Chamber of Horrors.

Pyetjet e shpeshta rreth Dhomës së Tmerrit

Turistët dhe vendasit që vizitojnë Madame Tussauds në Londër kanë pyetje në lidhje me Dhomën e Tmerrit. Ne rendisim disa prej tyre.

Kur u prezantua për herë të parë Dhoma e Tmerrit në Madame Tussauds?

Seksioni i tmerrshëm i Madame Tussauds që fokusohet te kriminelët e asaj epoke u prezantua për herë të parë si pjesë e ekspozitës së statujave prej dylli në 1818.

Cilët janë disa nga kriminelët e ekspozuar në Dhomën e Tmerrit?

Jack the Ripper, Mary Pearcey, Ruth Ellis, Dr Hawley Harvey Crippen, Dennis Nilsen, John Haigh, John 'Reg' Christie, etj., janë disa kriminelë të ekspozuar në dhomën e tmerreve në Madame Tussauds në Londër.

A është e hapur tani Dhoma e Tmerrit në Londër Madam Tussauds?

Pasi u mbyll për gjashtë vjet, Dhoma e Tmerrit në Londër u rihap për publikun në tetor 2022.

A përfshihet Dhoma e Tmerrit në biletat e Madame Tussauds?

La bileta të rregullta për në Madame Tussauds Londër ju fut në Dhomën e Tmerrve. Vizitorët nuk kanë nevojë të blejnë bileta speciale për të hyrë në seksion.

Për çfarë moshe është dhoma e tmerreve?

Dhoma e Tmerrit përmban detaje të krimeve të rënda, dhunës dhe vrasjeve dhe përfshin artefakte reale nga skenat e krimit që disa mund të 
gjeni shqetësuese. Dhoma e tmerreve është më e përshtatshme për vizitorët 16 vjeç e lart.

A mund ta kapërcej Dhomën e Tmerrit kur vizitoj fëmijët më të vegjël?

Mysafirët mund të anashkalojnë lehtësisht përvojën e Dhomës së Tmerrit. Është vendosur një korridor alternativ për seksionin tjetër miqësor për fëmijët.

Leximi Recommended
Çfarë është Madame Tussauds?
Historia e Muzeut të Dylli të Madame Tussaud
Si bëhen modelet e dyllit në Madam Tussauds?
Dhoma e Tmerrit në Madame Tussauds
FAQ rreth Madame Tussauds

Më shumë muze dylli të Madame Tussauds

AmsterdamBangkok
PekinBerlin
BlackpoolBudapest
ChongqingDelhi
DubaiLos Angjelos
Hong KongIstanbul
Las VegasLondër
NashvilleNju Jork
OrlandoPrague
San FranciskoShanghai
SingaporeSydney
TokioVienna
Wuhan

Sa e dobishme ishte ky post?

Kliko në një yll për ta vlerësuar atë!

Lini një koment