Madame Tussauds Vjenë – biletat, çmimet, çfarë të presësh

4.7
(129)

Nëse dëshironi t'i shtoni magjepsjes pushimeve tuaja në kryeqytetin austriak, mos kërkoni më larg se Madame Tussauds Vienna.

Ju shihni teknika shekullore të punimit me dylli në Muzeun e Dylli të Vjenës dhe fërkoni supet me liderët botërorë, familjet mbretërore, politikanët, yjet e filmit, sportistët, etj. 

Është një mundësi fantastike për të bërë shumë foto me personazhe të famshëm. Fëmijëve dhe adoleshentëve u pëlqen veçanërisht mundësia për të bërë selfie me yje.

Madame Tussauds në Vjenë nuk është vetëm një muze, por një vend për t'i kthyer ëndrrat tuaja për të takuar idhujt tuaj në realitet.

Ky artikull ndan gjithçka që duhet të dini përpara se të blini biletat tuaja të Madame Tussauds në Vjenë.

Çfarë të presësh në Madame Tussauds

Ju mund të takoni modelet e dyllit në jetën reale të më shumë se 80 personaliteteve tuaja të preferuara në Madame Tussauds në Vjenë. 

Do të takoni këngëtarët, aktorët, politikanë, sportistë, figura historike, etj.

Madame Tussauds është përvoja e përsosur e famës. 

Nëpërmjet metodave të tyre artistike shekullore, seteve zhytëse dhe teknologjisë moderne pioniere, të ftuarit mund të përjetojnë famë dhe t'i afrohen veprimit si kurrë më parë.


Kthehu në fillim


Biletat e Madame Tussauds në Vjenë

Turistët mund të blejnë bileta në vendin e ngjarjes në ditën e vizitës së tyre ose rezervoni ato në internet.

Kur blini biletat tuaja online, ju merrni një hyrje të garantuar dhe shmangni humbjen e kohës në linjat e sportelit.

Biletat në internet të Madame Tussauds janë gjithashtu më të lira se biletat e shitura në vend.

Si funksionojnë biletat në internet

Ju zgjidhni datën tuaj të vizitës kur rezervoni biletat tuaja në Vienna Madame Tussauds online. 

Menjëherë pas blerjes, do të merrni një email konfirmimi. 

Nuk ka nevojë për printime. 

Ju mund të shfaqni emailin e konfirmimit në telefonin tuaj dhe të hyni në muze ditën e vizitës. 

Këto bileta janë të vlefshme për datën e zgjedhur, por ju mund të hyni në muze në çdo kohë. 

Nëse plani juaj ndryshon, mund t'i riplanifikoni biletat tuaja në internet.

Fëmijët nën moshën 4 vjeç nuk duhet të blejnë bileta dhe të rriturit duhet të shoqërojnë fëmijët nën 18 vjeç.

Kostoja e biletave

Bileta për të rritur (15+ vjeç): €24
Biletë për fëmijë (4 deri në 14 vjeç): €20

Madame Tussauds + Rrota gjigante e Ferrisit në Vjenë

Rrota e Ferrisit Giant Vienna është më pak se 200 metra (660 këmbë) nga Madame Tussauds, kjo është arsyeja pse shumë turistë preferojnë të vizitojnë të dyja atraksionet në të njëjtën ditë.

Pasi të keni parë modelet fantastike të dyllit në Tussauds, mund të shijoni edhe pamjen e lavdishme të Praterit dhe Vjenës nga Rrota Giant Ferris. 

Rrota masive është 64.75 metra (212 këmbë) e gjatë dhe është një atraksion turistik i vlerësuar. 


Kthehu në fillim


Orari i punës

Muzeu i dyllit Madame Tussauds në Vjenë hapet në orën 10 të mëngjesit dhe mbyllet në orën 6:XNUMX çdo ditë të javës.

Hyrja e fundit është gjithmonë një orë para mbylljes.

Koha më e mirë për të vizituar 

Muzeu Tussauds në Vjenë mbushet me njerëz gjatë fundjavave dhe pushimeve shkollore. Është më mirë të vizitoni muzeun e dyllit në një ditë jave në orën 10 të mëngjesit. 

Nëse preferoni muze të qetë ose dëshironi më pak turma, koha më e mirë për të vizituar Madame Tussauds është nga janari në mars dhe nga shtatori në nëntor. 

Sa kohë duhet

Mysafirët zakonisht shpenzojnë 60 deri në 90 minuta duke eksploruar ekspozitat e ndryshme në Madame Tussauds të Vjenës. 

Meqenëse është një turne i vetë-drejtuar, kohëzgjatja e vizitës suaj varet nga koha që kaloni në çdo ekspozitë dhe sa e mbushur me njerëz është ajo ditë. 

Biletat e Madame Tussauds nuk kanë një afat kohor. Pasi të jeni brenda, mund të qëndroni për aq kohë sa dëshironi.


Kthehu në fillim


Si të arrini në Muze

Madame Tussauds Vienna ndodhet në Sheshin Ferriss Wheel dhe është 3 minuta në këmbë larg nga Stacioni Praterstern

Adresa e saj është Madame Tussauds Vienna, Sheshi Ferris Wheel, 1020 Vjenë. Get Directions

Mund të merrni linjat e metrosë U1 dhe U2, të zbrisni nga stacioni Praterstern dhe të ecni në atraksion. 

Ose hipni në linjat Express S1, S2, S3, S4, S7, S9 ose S15 për të arritur në stacionin Praterstern të Vjenës. 

Ju gjithashtu mund të hipni në trenat rajonalë që shkojnë drejt Payerbach-Reichenau, Břeclav, Znojmo dhe Wiener Neustadt për të arritur në stacionin Praterstern. 

Nga Stacioni Praterstern, tërheqja është vetëm 3 minuta larg në këmbë, përballë Riesenrad. 

Vizitorët mund të marrin gjithashtu linjën e autobusit 80A ose linjat e tramvajit 0 dhe 1 dhe të zbresin në stacionin Praterstern. 


Kthehu në fillim


Yjet për të parë në Madame Tussauds Vjenë

Madame Tussauds Vienna ofron zona të ndryshme ku mund të takoni idhujt tuaj.

Mysafirëve u pëlqen të ecin nëpër këto zona, duke klikuar fotot me yjet e tyre të preferuar.

Muzikë

Njihuni me reperin gjerman me maskë panda, Cro. 

Argëtohu me Michael Jackson, dhe festë me Katy Perry dhe Beyonce. 

Festa dhe Hollywood

Njihuni me të famshmit tuaj të preferuar të Hollivudit! Jeni të ftuar të bashkoheni me bandën e bukur të Angelina Jolie, Kate Winslet, Sandra Bullock etj. 

Ose pozoni me të bukurit si Benedict Cumberbatch, Leonardo DiCaprio, Will Smith dhe Johnny Depp. 

Arti dhe kultura

Njihuni me mendjet krijuese si Herbert von Karajan, Gottfried Helnwien, Ludwig Van Beethoven, Sigmund Freud, etj. 

Zona e filmit

Njihuni me personazhet e dashur nga filmat e famshëm në Madame Tussauds Vienna. 

Mund të pozoni pranë James Bond, të hani mëngjes me Holly Golightly dhe të takoni Maria von Trapp. 

Zona e Sportistëve

Njihuni me David Alaba dhe Herbert Prohaska më të mahnitshëm.


Kthehu në fillim


Eksperienca në Tussauds të Vjenës

Muzeu i dyllit të Vjenës ka gjashtë përvoja unike.

Argëtim dimëror

Shijoni dimrin më fantastik në Madame Tussauds Vienna. 

Këndoni me Hansi Hinterseer, bëni ski me Stefan Kraft me VR dhe shijoni një pije me Andreas Galibier në kasollen prej druri të punuar në mënyrë perfekte me rrufe të mrekullueshme. 

Kapelë Dasmash

Njoftoni dashurinë tuaj të pavdekshme për njëri-tjetrin në Kapelën e Dasmave në Tussauds Vjenë me të ftuar specialë Marilyn Monroe dhe Elvis Presley. 

Shijoni përvojën e vërtetë të Las Vegas!

Përvojë e zbuluar Sisi

Teknologjia më e fundit e vizionit, aktorët dhe kërkimi i gjerë bashkojnë atraksionin e përvojës 5D të Muzeut - Përvoja e Zbuluar Sisi.

Përvojë VR me "Doktorin e malit"

Shkoni në një makinë me Hans Sigl dhe shijoni peizazhet eterike me ndihmën e syzeve të realitetit virtual. 

Hans Sigl është një nga aktorët më të famshëm të kinemasë gjermane, dhe shumë e njohin si Dr. Martin Gruber. 

Falcon takohet me Mozartin

Shijoni krijimin e muzikës me mrekullinë e muzikës austriake Mozart dhe dëshmitarin që Falcon bën disa nga hitet më të mëdha rock. 

Dashuria e tyre e ndërsjellë për muzikën do të krijojë diçka të jashtëzakonshme. 

Shikoni bashkëpunimin e dy artistëve të kundërt me të njëjtin qëllim - për të krijuar diçka kuptimplote. 

Lufta e Dytë Botërore

Lufta e Dytë Botërore, lufta që na preku të gjithëve, la një gjurmë kudo. 

Madame Tusss i kushtoi një zonë të gjithë të prekurve nga ajo, për paqen dhe harmoninë, dhe për të përpunuar luftën për të edukuar njerëzit për rëndësinë e paqes dhe unitetit botëror. 

Mund të takoni Winston Churchill, Karl Renner dhe Anne Frank. 


Kthehu në fillim


Vizitë në Madame Tussauds me fëmijët

Shijoni zonat interaktive argëtuese, mësoni për artin dhe historinë e Austrisë dhe kënaquni me lojëra dhe kuize emocionuese.

Kjo zonë është e mbushur me lojëra interaktive për fëmijët dhe ata gjithashtu mund të mësojnë për historinë, artin dhe kulturën. 

Nga Lufta e Dytë Botërore deri te Mozarti, fëmijët do të mësojnë rreth temave dhe do të takojnë të gjithë personalitetet thelbësore nga periudha të ndryshme. 

Fëmija juaj gjithashtu mund të marrë pjesë në bërjen e duarve prej dylli.  

Leximi Recommended
Çfarë është Madame Tussauds?
Historia e Muzeut të Dylli të Madame Tussaud
Si bëhen modelet e dyllit në Madam Tussauds?
Dhoma e Tmerrit në Madame Tussauds
FAQ rreth Madame Tussauds

Më shumë muze dylli të Madame Tussauds

AmsterdamBangkok
PekinBerlin
BlackpoolBudapest
ChongqingDelhi
DubaiLos Angjelos
Hong KongIstanbul
Las VegasLondër
NashvilleNju Jork
OrlandoPrague
San FranciskoShanghai
SingaporeSydney
TokioVienna
Wuhan

Sa e dobishme ishte ky post?

Kliko në një yll për ta vlerësuar atë!

Lini një koment