Historia e Muzeut të Dylli të Madame Tussaud

4.9
(90)

Marie Grosholtz, e cila më vonë do të bëhej e njohur si Madame Tussaud, lindi në Strasburg, Francë, në 1761. 

Ekspozimi i saj i hershëm ndaj modelimit të dyllit filloi nën tutelën e Dr. Philippe Curtius, një mjek dhe skulptor dylli zviceran, i cili e mori Marien nën krahun e tij pasi nëna e saj u bë shërbyese e tij.

Vitet e hershme si mësues mbretëror

Marie ishte e shpejtë për të zotëruar artin. Në moshën 16-vjeçare, ajo filloi të bënte vetë modele dylli. Talenti i saj nuk kaloi pa u vënë re. 

Ajo e gjeti veten duke shërbyer si mësuese arti për motrën e mbretit Louis XVI në Pallatin e Versajës, duke u përzier me shoqërinë e lartë dhe duke krijuar modele dylli të disa prej figurave më me ndikim të kohës.

Kjo nuk ishte e vogël për një grua të re në moshën dhe statusin e saj shoqëror, duke marrë parasysh ndarjet e rëndësishme klasore të kohës.

Duke jetuar në pallat, Marie u zhyt në shkëlqimin dhe luksin e oborrit francez. 

Ajo krijoi veprën e saj të parë dylli të shënuar gjatë kësaj periudhe - një model i gjallë i autorit dhe filozofit të famshëm Volter.

Ajo gjithashtu krijoi figura dylli të shumë figurave me ndikim, duke përfshirë Benjamin Franklin dhe Jean-Jacques Rousseau. 

Nëpërmjet punës së saj, ajo padashur kronikanoi personalitetet e shquara të epokës, duke ofruar një këndvështrim unik për këtë periudhë të trazuar në historinë franceze.

Ajo ishte dëshmitare e revolucionit

Revolucioni Francez filloi në 1789 dhe monarkia, përfshirë ato në rrethet e tyre të afërta, u vunë në shënjestër. 

Pavarësisht lidhjes së saj të ngushtë me familjen mbretërore, Marie ishte në gjendje t'i mbijetonte trazirave. 

Megjithatë, lidhja e saj me familjen mbretërore çoi në burgosjen e saj gjatë Mbretërimit të Terrorit. 

Pas lirimit të saj, ajo u detyrua të provonte besnikërinë e saj ndaj kauzës revolucionare duke bërë maska ​​vdekjeje të fisnikëve të ekzekutuar, duke përfshirë mbretin dhe mbretëreshën.

Këto figura u bënë "Dhoma e tmerreve" e saj, një koleksion që më vonë do ta shfaqte dukshëm në ekspozitat e saj.

Madame Tussauds në Britani

Zonja Tussauds London
Image: madametussauds.com

Pas Revolucionit dhe Luftërave Napoleonike, Marie, tani Madame Tussaud, u transferua në Britani në 1802 me djemtë e saj. 

Me të mbërritur në Britani, Madame Tussaud nuk krijoi menjëherë një vend të përhershëm për punimet e saj prej dylli. 

Në vend të kësaj, ajo mori një rrugë të ndryshme, duke nisur një seri turnesh në të gjithë vendin, duke ekspozuar koleksionin e saj në qytete dhe qytete në të gjithë Britaninë dhe Irlandën. 

Koleksioni i saj përfshinte figura të viktimave të Revolucionit Francez, personalitete të shquara dhe "Dhomën e Tmerreve", e cila përmbante figura dylli të kriminelëve famëkeq dhe modele skenash të tmerrshme, një pjesë që tërhoqi vëmendje dhe intriga të konsiderueshme.

Pas më shumë se tre dekadash udhëtimi, Madame Tussaud u vendos në 1835 në Baker Street në Londër, duke krijuar një ekspozitë gjysmë të përhershme të njohur si "Madame Tussaud's".

Vendimi për të krijuar një ekran të përhershëm erdhi nga dëshira për të siguruar stabilitet për familjen e saj dhe një shtëpi të përshtatshme për koleksionin e saj gjithnjë në rritje të figurave dylli.

Lindja e Muzeut të Dylli

Muzeu shpejt fitoi popullaritet si midis vendasve dhe turistëve. 

Madame Tussaud punoi pa pushim deri në vdekjen e saj në 1850, duke përditësuar vazhdimisht koleksionin e saj, duke bërë figura të reja dylli dhe duke u siguruar që biznesi të lulëzonte.

Pas vdekjes së saj, bijtë e saj, dhe më vonë nipërit e saj, vazhduan trashëgiminë. 

Në 1884, ekspozita u zhvendos në vendndodhjen e saj aktuale në Marylebone Road, për shkak të zgjerimit të Baker Street Bazaar.

Zjarret dhe Luftërat Botërore

Madame Tussauds ka përballuar pjesën e saj të drejtë të sprovave. 

Në vitin 1925, origjinali i Madame Tussauds në Londër pësoi një zjarr masiv, duke shkatërruar shumë prej dylli. 

Zjarri ishte aq intensiv sa shkriu shumë nga figurat, duke shkaktuar dëme të pariparueshme. 

Raportohet se më shumë se 350 kallëpe koke, disa prej të cilave datojnë në modelet origjinale të bëra nga Marie Tussaud, u shkatërruan nga zjarri. 

Megjithatë, muzeu ishte në gjendje të rimëkëmbej falë përpjekjeve të gjera rindërtimi dhe ekzistencës së disa kallëpeve dhe kopjeve të ruajtura jashtë vendit.

Madame Tussauds u ndikua përsëri gjatë Luftës së Dytë Botërore. 

Në vitin 1940, muzeu u godit nga bomba gjermane gjatë Blitz në Londër, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme. 

Bombardimi shkatërroi një kinema dhe një pjesë të madhe të muzeut, duke përfshirë ekspozitën "Bukuroshja e Fjetur", një punim dylli i bukur i zonjës së fjetur të Louis XV që kishte qenë një atraksion kyç që nga vitet 1760. 

Pavarësisht këtyre sfidave, muzeu u kthye çdo herë, gjithmonë i gatshëm për të kënaqur vizitorët me grupin e tij gjithnjë në zhvillim të figurave prej dylli.

Madame Tussauds Sot

Madame Tussauds tani në Londër
Image: en.wikipedia.org

Nga fillimet e saj modeste në Francën e fundit të shekullit të 18-të deri në statusin e saj aktual si një atraksion turistik që duhet vizituar, Madame Tussauds ka bërë një rrugë të gjatë. 

Madame Tussauds qëndron si një testament për trashëgiminë e themeluesit të saj. 

Ai mishëron elasticitetin, kreativitetin dhe aftësinë e çuditshme të saj për të rikrijuar historinë përmes dyllit. 

Sot, ajo ka muze dylli në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar, Kinë, Gjermani, Holandë, Australi, Tajlandë, Hungari, Emiratet e Bashkuara Arabe, Turqi, Republikën Çeke, Austri, Australi, Japoni, Indi, Singapor dhe Hong Kong.

Secili prej këtyre muzeumeve shfaq figura të rëndësishme për vendndodhjen dhe audiencën e tij.

Madame Tussauds ofron më shumë sesa thjesht një shans për të fërkuar supet me modele të gjalla të të pasurve dhe të famshëmve. Rezervoni biletat tuaja menjëherë!

Leximi Recommended
Çfarë është Madame Tussauds?
Historia e Muzeut të Dylli të Madame Tussaud
Si bëhen modelet e dyllit në Madam Tussauds?
Dhoma e Tmerrit në Madame Tussauds
FAQ rreth Madame Tussauds

Më shumë muze dylli të Madame Tussauds

AmsterdamBangkok
PekinBerlin
BlackpoolBudapest
ChongqingDelhi
DubaiLos Angjelos
Hong KongIstanbul
Las VegasLondër
NashvilleNju Jork
OrlandoPrague
San FranciskoShanghai
SingaporeSydney
TokioVienna
Wuhan

Sa e dobishme ishte ky post?

Kliko në një yll për ta vlerësuar atë!

Lini një koment